Zarówno podczas sportu, jak i wykonywania codziennych aktywności, warto świadomie kontrolować swój oddech przeponowy. Różne techniki mają na celu prawidłowe napełnianie płuc powietrzem i tym samym lepsze wykorzystanie życiodajnego tlenu w odżywieniu wszystkich tkanek. Ćwiczenia oddechowe wykonywane regularnie polegają na aktywizacji przepony – mięśnia oddechowego, który obniża się podczas wdechów i pozwala na zwiększenie objętości klatki piersiowej. Oddech brzuszny a zdrowie – dlaczego ma takie znaczenie, w jaki sposób wykonujemy tę fizjologiczną czynność?
Dlaczego tak ważne jest prawidłowe oddychanie?
Dzięki zasysaniu do płuc życiodajnego tlenu możemy dostarczyć go do wszystkich komórek ciała. Pozwala na to głównie oddychanie przeponowe, które jest efektywne również z innego względu. Poprzez obniżanie się tego mięśnia i rozszerzanie się klatki piersiowej, wywołuje się określony wpływ na wszystkie narządy wewnętrzne, na przykład na dno miednicy, kręgosłup czy mostek, które muszą pracować, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje. Wykonując wdechy i wydechy w sposób kontrolowany, można rozluźnić się, skoncentrować, ale też doprowadzić do lepszego ukrwienia wszystkich organów oraz aktywizować je do pracy.
Sprawdź także: Charakterystyka rehabilitacji pulmonologicznej
Jak nauczyć się prawidłowego oddychania?
Wystarczy kilka razy dziennie, dla rozluźnienia, wykonać kilka prawidłowych wdechów i wydechów torem dolnożebrowym. W tym celu należy ułożyć dłonie na dolnej części żeber i tak manipulować oddechem, aby poczuć, jak dłonie unoszą się do góry wraz z żebrami, podczas gdy brzuch ani klatka piersiowa nie unoszą się do góry. Rozmaite techniki oddychania mają nieco inne cele. Warto poznać różnice między oddychaniem przeponowym a klatką piersiową i poświęcić chwilę, aby zobaczyć, jak w sposób kontrolowany nadzorować tę prostą, intuicyjną czynność, by przynosiła ona więcej korzyści – umożliwiała rozluźnienie, ułatwiała zasypianie, a w konsekwencji mogła prowadzić do poprawy samopoczucia, które jest podstawą dobrego zdrowia.