Brak możliwości swobodnego poruszania się jest dużym utrudnieniem dla maluchów i ich rodziców. Dlatego jak najwcześniej należy zadbać o właściwą diagnozę i rozpoczęcie rehabilitacji. W okresie, gdy niemowlaki uczą się wykonywania codziennych czynności we właściwym dla siebie tempie, te z ograniczeniami muszą włożyć wielokrotnie więcej pracy w to, by mogły być w przyszłości jak najbardziej samodzielne. Terapia dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi to głównie ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie, poszerzające zakres ruchów i nauka podstaw – chodzenia, mycia się, jedzenia. Na szczęście młode organizmy świetnie sobie z tym radzą i można obserwować u nich spektakularne efekty!

W jakich schorzeniach wykorzystuje się nowoczesne terapie?

Istnieje wiele dysfunkcji wrodzonych oraz nabytych – o pochodzeniu mózgowym, nerwowym i kostno-stawowym. Ich skutkiem jest niepełnosprawność ruchowa. Terapia pomaga przede wszystkim nie dopuścić do pogorszenia się stanu pacjenta, a w miarę możliwości – poprawić jego stan poprzez wzmacnianie mięśni czy tworzenie nowych połączeń neuronowych. Terapia dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi to nie tylko rehabilitacja, ale również kinezjoterapia, czyli pionizacja, krioterapia, światłolecznictwo, masaż, metoda Vojty czy NDT-Bobath. Wykorzystuje się je przy leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego, dystrofii mięśniowej, choroby Heinego-Medina, w przypadku amputacji lub wrodzonego braku kończyn lub po wypadkach.

Sprawdź również: 5 zabaw i ćwiczeń pomagających w rozwoju koordynacji ruchowej u dzieci

Dlaczego warto stosować nowoczesne technologie w fizjoterapii?

Dla rodziców dziecko jest całym światem i nic dziwnego, że wkładają oni mnóstwo trudu, by zapewnić mu zdolność do samodzielnego poruszania się. Terapia niepełnosprawności ruchowej to długi proces, ale dzięki najnowszym odkryciom medycyny – dający nadzieję na poprawę aktualnego stanu zdrowia. Warto wykorzystywać je, by w jak największym stopniu umożliwić dziecku w przyszłości normalne funkcjonowanie wśród zdrowych osób!