Uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego nie bez przyczyny wywołują strach i obawy związane z ewentualną utratą sprawności. Mogą się przytrafić nawet zdrowym osobom i całkowicie zmienić ich życie. Sprawdźmy, jakie urazy zdarzają się najczęściej oraz towarzyszące im objawy.

Przyczyny urazów kręgosłupa

Kontuzje tej niezwykle ważnej części szkieletu zazwyczaj są wynikiem mniej lub bardziej poważnych incydentów. Do najczęściej nagłaśnianych i powodujących groźne obrażenia należą nieudane skoki do płytkiej wody, upadki z dużej wysokości oraz wypadki komunikacyjne. Urazy rdzenia kręgowego oraz kręgosłupa szyjnego czy lędźwiowego mogą też być efektem lżejszych incydentów w domu lub pracy, uprawiania sportu, a nawet nieprawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Powstałe w ten sposób uszkodzenia oraz ich objawy są zazwyczaj łagodniejsze niż w pierwszym przypadku, jednak zawsze należy pamiętać, aby ich nie lekceważyć i skonsultować się z lekarzem.

Co przytrafia się najczęściej?

Urazy kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego, stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia stawów międzykręgowych, pęknięcia i złamania kręgów, a także uszkodzenie rdzenia kręgowego to jedne z najczęstszych obrażeń, z którymi spotykają się lekarze ortopedzi. Kluczową rolę w leczeniu obrażeń tej części ciała odgrywa szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta. Poza analizą występujących u chorego objawów wykonuje się zdjęcia RTG, a w przypadkach sugerujących poważniejszy stan tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Sprawdź również: Najczęstsze kontuzje na siłowni

Uszkodzenia kręgosłupa szyjnego

Wspomniane skoki do wody oraz wypadki komunikacyjne to najczęstsze przyczyny poważnych urazów. Powodują zazwyczaj uszkodzenie kręgosłupa szyjnego, którego objawy mogą pojawić się nie tylko miejscowo, ale też w całym organizmie. Do pierwszej grupy można zaliczyć ból odcinka szyjnego i uczucie sztywności karku, do drugiej natomiast zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nudności, wymioty, a w przypadku przerwania rdzenia kręgowego – porażenie czterokończynowe. Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc oraz szybka diagnostyka zwiększają dzięki leczeniu i rehabilitacji szanse chorego na powrót do zdrowia i odzyskanie, chociaż części sprawności.