Aktywność fizyczna jest istotnym elementem życia, który pozwala zachować zdrowie na długie lata. Usprawnia funkcjonowanie organizmu poprzez zwiększenie przepływu krwi czy spalanie nadmiernych kalorii. Pomimo dobroczynnego wpływu niesie również ryzyko urazów. Podpowiadamy, jakie są rodzaje i przyczyny urazów powstałych na siłowni.

Jakie urazy powstają na siłowni?

Urazy podczas ćwiczenia na siłowni związane są przede wszystkim z korzystaniem z ciężarów. Wynikają głównie z nieprawidłowej techniki podnoszenia czy też używania zbyt dużego ciężaru. Osoby uczęszczające na siłownie narażone są najczęściej na urazy tkanek miękkich: więzadeł, mięśni i ścięgien. Najczęstsze kontuzje na siłowni to:

– nadwyrężenie lub naciągnięcie mięśni,

– zerwanie mięśni,

– skręcenie kostki lub innych stawów,

– zablokowanie stawów,

– urazy kolan,

– urazy pleców i barków,

– ból w odcinku lędźwiowym.

Urazy na siłowni – jakie są przyczyny?

Wiele kontuzji podczas ćwiczenia nie miałoby miejsca, gdyby odpowiednio dobierano ciężar oraz dbano o poprawną technikę ćwiczeń. Urazy na siłowni powstają ze względu na zbyt dużą liczbę powtórzeń wykonywanych w zbyt krótkim czasie. Wiele ruchów wykonujemy bezrefleksyjnie, zapominamy również o własnych możliwościach, co sprzyja powstawaniu kontuzji. Najczęstsze kontuzje na siłowni wynikają także z braku rozciągania i rozgrzewki. Mięśnie potrzebują przygotowania przed ćwiczeniami oraz rozciągnięcia po treningu, w celu uniknięcia przykurczów. Urazy podczas ćwiczenia powstają również przez brak właściwej regeneracji. Organizm wymaga odpoczynku, a jego brak w dłuższej perspektywie może doprowadzić do powstawania urazów.

Sprawdź również: Jaki sport nie narazi nas na poważne kontuzje?

Urazy podczas ćwiczenia – jak zapobiegać kontuzji?

Treningi na siłowni są doskonałą formą ćwiczeń fizycznych. Aby były bezpieczne i nie prowadziły do kontuzji, warto przestrzegać kilku zaleceń:

– powoli zwiększać intensywność i ciężar ćwiczeń,

– bezwzględnie wykonywać rozgrzewkę i rozciąganie,

– skupiać się na technice wykonywanych ćwiczeń.

Stosując się do zaleceń oraz korzystając z pomocy trenera, unikasz ryzyka kontuzji. Jeżeli jednak doznasz urazu na siłowni, skontaktuj się z lekarzem oraz skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty.