Coraz więcej osób zgłaszających się do lekarza otrzymuje zalecenie poddania się terapii falą uderzeniową, a sama metoda bywa polecana wśród pacjentów. Dlatego postaramy się wyjaśnić, na czym polega taka rehabilitacja i w jakich przypadkach przynosi najlepsze efekty.

Fala uderzeniowa – co to jest?

Zasadą działania jest tu wytworzenie w bardzo krótkim czasie i pod wysokim ciśnieniem fali akustycznej, która dociera w bolące i chorobowo zmienione miejsca pobudzając tworzenie się nowych naczyń krwionośnych oraz przyspieszając regenerację tkanek. Metoda ta znana jest także, jako ESWT (Extracorporael Shock Wave Therapy) i charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w redukcji bólu związanego z wieloma dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego względu terapia jest bardzo często wykorzystywana w procesie rehabilitacji pacjentów zmagających się z chorobami narządu ruchu, którzy dzięki temu odzyskują sprawność i dobre samopoczucie.

Jak przebiega zabieg?

Wielu pacjentów obawia się bólu podczas ESWT, gdyż trzeba przyznać, że nie jest to metoda całkowicie bezbolesna. Jednak efekty, jakie daje terapia falą uderzeniową, zwykle rekompensują nieprzyjemne doznania, które na szczęście nie trwają zbyt długo, gdyż sam zabieg zajmuje około 5-10 minut. W tym czasie fizjoterapeuta nakłada żel na specjalną głowicę, którą przykłada w chore miejsca. Intensywność ewentualnych przykrych doznań zależy od rodzaju schorzenia oraz indywidualnych odczuć każdego chorego. Tego typu rehabilitacja jest całkowicie bezinwazyjna, bezpieczna i obejmuje zazwyczaj około 5 wizyt powtarzanych w kilkudniowych odstępach.

Sprawdź również: Rehabilitacja ultradźwiękami – na czym polega?

Wskazania do zabiegu

Metodę ESWT poleca się w przypadku wielu chorób objawiających się silnym i dokuczliwym bólem. Rehabilitacja falą uderzeniową doskonale sprawdza się w leczeniu takich schorzeń jak:

  • ostrogi piętowe,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • łokieć tenisisty,
  • cieśń nadgarstka,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • bóle przeciążeniowe narządu ruchu,
  • stany pourazowe.

Zalety terapii

Wykorzystanie metody ESWT umożliwia zlikwidowanie nawet bardzo uporczywego bólu i zmniejszenie stanu zapalnego w dość krótkim czasie. Terapia za pomocą fali uderzeniowej często daje pozytywne efekty już po pierwszym zabiegu, a kolejne stopniowo poprawiają samopoczucie chorego. To jedna z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych obecnie technik w rehabilitacji.