Ból biodra to problem dotykający wielu osób każdego roku. Może być spowodowany różnymi czynnikami związanymi z budową naszego ciała, obciążeniem organizmu, urazami mechanicznymi. Na szczęście jest wiele metod jego leczenia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu biodra i co można zrobić z tym rodzajem bólu.

Przyczyny bólu biodra

Wśród jednych z najczęściej występujących przyczyn bólu biodra można wymienić:

– przeciążenia,

– choroby zwyrodnieniowe,

– urazy mechaniczne,

– zapalenia, infekcje i choroby,

– uciskanie nerwu.

Przykładem dolegliwości spowodowanych uciskaniem nerwu może być przykładowo ból w prawym biodrze i pośladku lub ból biodra promieniujący na nogę.

Ból biodra – fizjoterapia

Ból biodra można leczyć na wiele sposobów – od wykonywania ćwiczeń wraz z fizjoterapeutą lub rehabilitantem, aż po interwencje chirurgiczne. Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, kiedy pojawia się ból biodra, powinno być udanie się do fizjoterapeuty. Specjalista dokona kompleksowej diagnozy, poszuka przyczyn bólu, a także zaproponuje odpowiednie leczenie. Regularnie wykonywane ćwiczenia z fizjoterapeutą lub stosowanie się do sformułowanych przez niego zaleceń w domu, może pomóc pozbyć się bólu i zadbać o prawidłową postawę naszego ciała.

Ćwiczenia na ból biodra

Ćwiczenia na ból biodra każdorazowo dobiera profesjonalista, uwzględniając cechy indywidualne pacjenta, jego możliwości i prawdopodobną przyczynę problemu. Wykonywanie ćwiczeń, które mają służyć fizjoterapii samodzielnie w domu, bez konsultacji ze specjalistą, może przynieść czasami więcej szkody, niż pożytku. Nie zawsze, bowiem wiemy, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz nie mamy osoby, która może skontrolować poprawność wykonywanych ruchów. Warto jednak wiedzieć, czego można się spodziewać tak, by być jak najlepiej przygotowanym na wizytę. Fizjoterapeuta może bazować na technikach manualnych lub prosić Cię o napinanie poszczególnych mięśni, poruszanie kończynami w określony sposób, czy rozciąganie ich.