Praca w pozycji siedzącej trwająca przez wiele godzin każdego dnia może stać się źródłem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz stawów. Jak temu zapobiec i cieszyć się zdrowiem przez wiele lat?

W tej sytuacji niezwykle ważna okazuje się profilaktyka, ograniczająca wystąpienie napięcia mięśni karku, barków oraz poszczególnych partii pleców. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wówczas gimnastyka w pracy polegająca na wykonywaniu prostych i krótkich ćwiczeń bez wychodzenia z biura. Wiele z nich można powtarzać w pozycji siedzącej.

Ćwiczenia dla osób siedzących za biurkiem

Podczas wykonywania bieżących obowiązków w pracy biurowej i zajmowania pozycji siedzącej można wykonać co jakoś czas kilka ćwiczeń bez konieczności wstawania. Najprostszym z nich jest rozciąganie się polegające na rozprostowaniu kości. Mimo że uznawane za mało kulturalne, to osoby, które pracują zdalnie lub w małych zaprzyjaźnionych zespołach, mogą sobie na nie pozwolić.

Podczas długotrwałego siedzenia przy monitorze komputera często dochodzi do zesztywnienia karku. Żeby temu zapobiec, pomocne okazują się proste ćwiczenia w pracy polegające na naciskaniu dłonią na tył głowy i napinaniu mięśni szyi, a następnie ich rozluźnieniu. Czynność należy powtarzać kilka razy. Innym ćwiczeniem, które koi rozbolały kark jest rozmasowanie tyłu szyi i barków opuszkami palców. Z kolei wyciąganie rąk do góry nie tylko zapobiegnie zesztywnieniu mięśni barków i odcinka szyjnego kręgosłupa, lecz również poprawi krążenie krwi w górnych kończynach.

W celu poprawy pracy mięśni pleców na odcinkach: krzyżowym, lędźwiowym i piersiowym można na chwilę wstać i masując dłonią plecy wyprostowywać się, następnie wykonać kilka skłonów i wyprostów. Żeby osiągnąć długotrwałe rezultaty, należy czynności powtórzyć kilka razy w ciągu dnia.

Polecamy również proste ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg polegające na unoszeniu wyprostowanej nogi i wykonywaniu okrężnych ruchów stopą. Czynność tę wykonujemy w pozycji siedzącej, opierając się o krzesło. Ważne, aby podczas tego ćwiczenia plecy były wyprostowane. Reasumując, wykonując regularnie proste ćwiczenia na kręgosłup w pracy, można w skuteczny sposób zapobiec uciążliwym dolegliwościom bólowym pleców oraz stawów.