Zdjęcie na czym polega rehabilitacja osób z endoprotezą stawu kolanowego?

Przy poważnych urazach stawu kolanowego czy zaawansowanych chorobach zwyrodnieniowych powrót do sprawności zwykle jest poprzedzony endoprotezą i fizjoterapią. Po operacji bardzo duże znaczenie ma systematyczna rehabilitacja ortopedyczna, która wzmacnia mięśnie i pomaga w stopniowym powrocie do dawnej kondycji. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na czym polegają tego typu zabiegi oraz ćwiczenia w przypadku kolana i w jaki sposób wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jakie ćwiczenia wykonuje się po operacji?

W przypadku takiego zabiegu jak endoproteza stawu kolanowego pierwsze dni po operacji zwykle polegają na odpoczynku i wykonywaniu ćwiczeń oddechowych. Z kolei kolejnym ważnym etapem jest współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą – starannie poprowadzona rehabilitacja ortopedyczna może pomóc w złagodzeniu obrzęków, poprawie krążenia i stopniowemu przywracaniu wcześniej ruchomości kolana. Warto przede wszystkim zadbać o to, by nie doprowadzić do zaniku mięśni.

Kolejny etap fizjoterapii to zwiększanie krok po kroku ruchomości stawu kolanowego. Wówczas rehabilitacja ortopedyczna zwykle polega na podnoszeniu nóg, skurczach mięśni czy wykonywaniu ruchów mających na celu poprawę możliwości zginania i rozprostowywania kończyny. W przypadku takiego zabiegu jak endoproteza kolana ćwiczenia na początku nie są skomplikowane, ale wymagają samozaparcia i ciężkiej pracy pacjenta.

Sprawdź także: Rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Endoproteza kolana – powrót do dawnej sprawności

Po stopniowym zwiększaniu stabilności i ruchomości stawu kolanowego duże znaczenie ma korekcja postawy i chodu pacjenta. Fizjoterapeuci podczas rehabilitacji ortopedycznej pomagają w doborze ćwiczeń, które będą dopasowane do potrzeb i możliwości danej osoby. Dzięki temu powrót do dawnej sprawności przebiega w bezpiecznych warunkach, co zmniejsza ryzyko nawrotu kontuzji. Szczególne ważne okazuje się unikanie zbędnego obciążenia czy przeciążanie kolana. Co więcej, przy rehabilitacji ortopedycznej niekiedy stosuje się dodatkowe zabiegi i masaże mające na celu wzmocnienie stawu kolanowego oraz odprężenie mięśni po ćwiczeniach.