CZY ISTNIEJĄ SKUTECZNE METODY ŁAGODZENIA BÓLU PRZY ZESPOLE CIEŚNI NADGARSTKA?

Schorzenie to może dotykać aż 6% populacji na świecie. Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje się m.in. bólem, drętwieniem oraz problemami z czuciem w ręce. Osoby cierpiące na ten syndrom często zastanawiają się, czy odpowiednia rehabilitacja i fizjoterapia mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Schorzenie to najczęściej dotyka osób pracujących przy komputerze, muzyków, osób wykonujących monotonne ruchy ręką oraz osób w średnim i starszym wieku, jednak może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy rodzaju wykonywanej pracy. Problemy biorą się z ucisku na nerw pośrodkowy, do którego może dojść na przykład na skutek stanu zapalnego, obrzęku, przepracowania ręki, ale też w efekcie zmian związanych z ciążą, chorobami tarczycy, cukrzycą czy otyłością.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują ból, drętwienie, mrowienie oraz słabość chwytu w obszarze ręki i palców, szczególnie w nocy, co często prowadzi do przebudzenia. Długotrwały ucisk może również powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak pisanie, trzymanie przedmiotów czy zapinanie guzików. W walce z silnym bólem pomocna może okazać się rehabilitacja i fizjoterapia.

Fizjoterapia w leczeniu bólu nadgarstka

Co może pomóc na silny ból w ręce? Fizjoterapia jest podstawą w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka. W ramach rehabilitacji stosuje się różnorodne techniki, w tym terapię manualną, która może obejmować mobilizację stawów i techniki rozluźniania mięśni, mające na celu zmniejszenie ucisku na nerw pośrodkowy.

Indywidualnie dostosowany plan terapii może skutecznie zmniejszyć ból, poprawić zakres ruchu oraz wzmacniać mięśnie ręki i przedramienia, co przyczynia się do szybszego procesu rehabilitacji i powrotu do sprawności. Fizjoterapia oferuje kompleksowe podejście do leczenia, które nie tylko zmierza do złagodzenia bólu, ale również do rozwiązania przyczyn jego powstawania, co pozwala poprawić jakość życia pacjentom z zespołem cieśni nadgarstka.