Choć większości z nas wydaje się, że pomocy fizjoterapeuty potrzebują tylko ludzie z niepełnosprawnością, to tak naprawdę wcale nie trzeba doświadczyć urazu lub ulec wypadkowi, aby odwiedzić gabinet takiego specjalisty. Warto pamiętać, że nawet zwykłe codzienne czynności mogą wywołać dolegliwości ze strony narządu ruchu, którym najlepiej zapobiegać, zanim naprawdę zaczną utrudniać nam życie.

Po co iść do fizjoterapeuty?

Do fizjoterapeuty najczęściej zgłaszają się osoby skierowane tam przez lekarza lub takie, które odczuwają silny ból związany z narządem ruchu. Najczęściej jest to ból kręgosłupa, rwa kulszowa, czy też różnego rodzaju nadwyrężenia w obrębie stawów skokowych lub kolanowych. Lżejsze dolegliwości zazwyczaj są bagatelizowane i uznawane za przejściowy dyskomfort. Niestety takie postępowanie często doprowadza, do dużo poważniejszych komplikacji zdrowotnych, które bezwzględnie wymagają już wizyty u fizjoterapeuty, a w skrajnych przypadkach nawet interwencji chirurgicznej. Jeśli więc chcemy uniknąć niepotrzebnych problemów, zawsze warto skonsultować ze specjalistą wszelkie niepojące nas i długotrwałe dolegliwości.

Z czym do fizjoterapeuty?

Naturalnym stanem rzeczy jest korzystanie z usług fizjoterapeuty przez osoby z niepełnosprawnością, będące po zabiegach chirurgicznych oraz przewlekle cierpiące z powodu chorób neurologicznych. Jednak do fizjoterapeuty można, a nawet należy się zawsze zgłosić, jeżeli odczuwamy ból ze strony kręgosłupa, szyi, barku, nadgarstka czy kolan. Terapia będzie też wskazana w przypadku różnych stanów zapalnych jak zapalenie ścięgien Achillesa, czy rozcięgna podeszwowego.

Pomoc specjalisty może się przydać nawet wtedy, gdy cierpimy na uporczywe bóle głowy, których przyczyną mogą być zmiany w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, czy stawów skroniowo-żuchwowych. Współpraca z fizjoterapeutą jest też zalecana osobom uprawiającym sport oraz tym, które mają typowo siedzącą pracę i nie są aktywne fizycznie.

Na ogół, jeśli chodzi o pacjentów fizjoterapeutycznych, to nie ma tu żadnych ograniczeń – w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości z pomocy mogą skorzystać zarówno seniorzy, jak i młodzi, a także dzieci, niemowlęta i kobiety w ciąży.  Zawsze należy pamiętać o tym, że odpowiednio wczesna wizyta profilaktyczna może zapobiec wielu poważnym problemom zdrowotnym w przyszłości.

Przeczytaj również: Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty z dzieckiem?