Ból nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie manifestacją głębiej ukrytych problemów – stanów zapalnych, urazów i chorób. Gdy się powtarza lub nasila, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jednak to nie wystarczy! Zlikwiduj przyczynę, a zdrowie i dobre samopoczucie przyjdą wtedy same!

Leki przeciwbólowe a zdrowie

Substancje chemiczne, które blokują receptory bólowe, mają działanie o charakterze doraźnym. To znaczy, że leki przeciwbólowe mają uśmierzyć przykre doznania, ale nie likwidują faktycznego ich powodu. Nadużywanie ich, zamiast leczenia przyczynowego, może prowadzić do szeregu skutków ubocznych, takich jak choroba wrzodowa, czy choćby spadek tolerancji na ich działanie – trzeba sięgać po coraz to silniejsze. Dlatego też w sytuacji jednorazowej warto sięgnąć po NLPZ, czyli środki dostępne bez recepty.

Sprawdź także: Jak dzielimy razy?

Jakie mogą być zdarzenia niepożądane w wyniku ich zażywania?

Poznaj skutki uboczne leków przeciwbólowych, aby po ich ewentualnym wystąpieniu móc naprowadzić swojego lekarza na prawdopodobną przyczynę objawów, które u Ciebie występują:

  1. bóle głowy,
  2. senność,
  3. reakcje alergiczne,
  4. zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
  5. bóle brzucha i inne dolegliwości pokarmowe.

Skutki uboczne – przeczytaj ulotkę!

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po zażyciu leków przeciwbólowych, należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą. Unikanie ich stosowania w wypadku występujących u pacjenta przeciwwskazań to klucz do rozsądnego stosowania tych środków. Bardzo trudno jest przewidzieć, czy wystąpi u Ciebie któreś z wymienionych przez producenta zdarzeń niepożądanych, dlatego warto być świadomym tego, że mogą one wystąpić, aby w takiej sytuacji poinformować lekarza o zażytym farmaceutyku oraz o podejrzeniu, że to właśnie on mógł spowodować skutki uboczne w tej postaci.