Ból karku to problem, który może przydarzyć się osobom w każdym wieku. Wymienia się wiele jego przyczyn – utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, stres oraz częste napięcie mięśniowe, a także różnego rodzaju schorzenia czy urazy. Jak zapobiegać tej nieprzyjemnej dolegliwości?
Lepiej chronić, niż leczyć – ból karku przyczyny
Jeśli ból pojawia się po długim dniu spędzonym przy komputerze, podczas oglądania telewizji czy tuż po przebudzeniu, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki wykonujemy te czynności. Oczywiście, trudno jest kontrolować swoją postawę podczas nocnego odpoczynku, ale z powodzeniem możemy zadbać już o dobór wygodnego materaca czy odpowiednio wyprofilowanej poduszki. W ciągu dnia pracy starajmy się robić kilkuminutowe przerwy na krótki spacer, a także zainwestujmy w dobre krzesło czy fotel.
Kontrolowanie swojej postawy wydaje się trudne, ale prawda jest taka, że wystarczy kilka czy kilkanaście dni pilnowania sylwetki, by przyzwyczaić się do pewnego schematu i tym samym na stałe wprowadzić zdrowe nawyki. Jeśli męczy nas ból karku ćwiczenia pod okiem specjalisty z pewnością pomogą pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Już jedna wizyta u terapeuty pozwoli poznać techniki samodzielnego masażu czy rozciągania, które można później wykorzystywać na co dzień.
Ból karku i głowy często powodują także niezależne od naszego postępowania przyczyny, takie jak różnego rodzaju urazy, np. podczas konieczności gwałtownego hamowania. Warto zadbać o prawidłowe ustawienie zagłówka w samochodzie – jego środek powinien znajdować się na wysokości naszej potylicy, a więc środkowej części głowy. Zawsze zapinajmy też pasy bezpieczeństwa oraz zwracajmy uwagę na to, by nie były skręcone.
Zdarza się również, że ból karku i głowy wynika z nieprawidłowej budowy anatomicznej odcinka szyjnego lub promieniuje od innych części ciała. W tym przypadku konieczna okaże się pomoc fizjoterapeuty, który doradzi najlepszą terapię lub skieruje do odpowiedniego lekarza.