Schorzenia kręgosłupa dotyczą coraz szerszego grona ludzi i stanowią jedną z najczęstszych przyczyn niezdolności do pracy. Siedzący tryb życia, zła postawa czy stres mają istotny wpływ na stan kręgosłupa. Cierpisz z powodu nawracających bólów kręgosłupa? Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie ze schorzeniami kręgosłupa.

Operacja kręgosłupa – kiedy jest niezbędna?

Zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa powstają w wyniku złych wzorców ruchowych, które ostatecznie prowadzą do bólu i trudności w funkcjonowaniu. Do najczęściej występujących chorób kręgosłupa trzeba zaliczyć: osteoporozę, dyskopatię, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa oraz rwę kulszową. Operacja kręgosłupa jest zawsze ostatecznością, gdy zmiany w strukturze kręgosłupa są już w stadium zaawansowanym. Do najczęstszych wskazań operacyjnego leczenia kręgosłupa są: złamanie kręgów, przepuklina dyskowa, stenoza oraz dyskopatia. Leczenie nie kończy się jednak tylko na operacji – wymagana jest również rehabilitacja pooperacyjna.

Dlaczego po operacji kręgosłupa wymagana jest rehabilitacja pooperacyjna?

Operacja kręgosłupa nie powinna kończyć leczenia ze względu na powstające na kręgosłupie zrosty pooperacyjne. Rehabilitacja pooperacyjna ma na celu przede wszystkim zapobieganiu im, a także zwiększenie stabilności kręgów, a także wytrzymałości oraz siły mięśni.

Sprawdź również: Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa – czy tylko wtedy?

Zabiegi rehabilitacyjne kręgosłupa nie są wskazane jedynie osobą po operacjach, ale również:

– pracującym w wymuszonej i niewłaściwej pozycji,

– wykonującym ciężką pracę fizyczną,

– żyjącym w dużym stresie,

– stosującym niewłaściwą dietę,

– skarżącym się na bóle w okolicach kręgosłupa.

W środowisku nadal upowszechniany jest mit, że rehabilitacja po operacji kręgosłupa dotyczy tylko osób po ciężkich urazach. W praktyce regularnie korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych, można skutecznie zniwelować ból pleców, zwiększyć sprawność ruchową czy stabilność. Im wcześniej rozpoczęte zabiegi, tym dłużej można cieszyć się zdrowym i sprawnym kręgosłupem.