Fizjoterapia i rehabilitacja to bardzo popularne terminy używane najczęściej naprzemiennie w odniesieniu do procesu przywracania sprawności. Wbrew pozorom nie oznaczają jednak tego samego, gdyż rehabilitacja jest pojęciem szerszym od fizjoterapii.

Czy rehabilitacja to fizjoterapia?

Nie dość, że rehabilitacja nie jest fizjoterapią, to na dodatek fizjoterapia wchodzi w skład rehabilitacji. Dzieje się tak dlatego, że pod pojęciem rehabilitacji kryje się wiele różnorodnych działań, których celem jest umożliwienie pacjentowi jak najbardziej normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Chodzi tu m.in. o naukę podstawowych umiejętności, które zostały utracone na skutek wypadku czy choroby, wsparcie psychiczne oraz pomoc w odzyskaniu sprawności fizycznej. Ten ostatni aspekt skupiający się na usprawnieniu pacjenta to właśnie fizjoterapia, podczas której specjaliści oddziaływają na organizm chorej osoby za pomocą ćwiczeń, bodźców fizycznych, masażu czy terapii manualnej w taki sposób, aby jak najszybciej przywrócić jej sprawność i uśmierzyć ból spowodowany chorobą. Tak więc odpowiadając na pytanie, czy rehabilitacja to fizjoterapia, można w skrócie powiedzieć, że nie, gdyż rehabilitacja dotyczy leczenia ciała i psychiki, a fizjoterapia koncentruje się na uzdrawianiu ciała.

Sprawdź również: Przepuklina kręgosłupa a rehabilitacja — co jest wskazane?

Rehabilitacja a fizjoterapia w praktyce

Rehabilitacja a fizjoterapia – jak zobrazować różnice pomiędzy tymi pojęciami? Najlepiej posłużmy się dwoma przykładami. Pierwszy z nich dotyczy pacjenta, który od urodzenia choruje np. na porażenie mózgowe. Najczęściej wiąże się to z wieloma ograniczeniami natury fizycznej oraz psychicznej, dlatego taka osoba praktycznie przez całe życie powinna być poddawana kompleksowej rehabilitacji. W jej skład będzie wchodzić terapia zajęciowa, pomoc psychologiczna, nauka wykonywania codziennych czynności oraz oczywiście specjalistyczna fizjoterapia w postaci odpowiednio dopasowanych zabiegów i ćwiczeń poprawiających sprawność chorego. Drugi przykład to zdrowa osoba, która skręciła kostkę – tu wystarczy, że zgłosi się do fizjoterapeuty i przez kilkanaście dni podda się np. terapii manualnej, laseroterapii czy krioterapii, aby w pełni powrócić do zdrowia. Taki pacjent nie potrzebuje tak szeroko zakrojonej rehabilitacji, jak osoba z porażeniem mózgowym, gdyż jego funkcjonowanie w społeczeństwie nie zostało jakoś znacznie upośledzone i po wyleczeniu kostki bez przeszkód wróci do normalnego życia.