W obecnych czasach wiele osób większość swojego dnia spędza w pozycji siedzącej. Praca w biurze przed komputerem czy zajęcia w szkolnej ławce wymuszają od nas pozycję siedzącą. Zbyt długie siedzenie negatywnie wpływa na naszą sylwetkę oraz zdrowie. Dodatkowo nieodpowiednia pozycja siedząca przyczynić się może do powstania wad postawy. W jaki sposób?

Wady postawy nabyte

Wady postawy nabyte to te, które pojawiają się na skutek złych nawyków. Długie siedzenie w jednej pozycji odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale też na postawie ciała. Wszystko ze względu na to, że pozycja ta nie jest dla kręgosłupa naturalna, a co więcej jest bardzo wymagająca. Podczas siedzenia krążki międzykręgowe zostają dwukrotnie bardziej obciążone niż podczas stania.

Jakie wady postawy mogą się pojawić na skutek nieprawidłowego siedzenia?

Nieprawidłowa postawa ciała utrzymywana przez większą część dnia oraz regularnie powtarzana może powodować powiększenie wrodzonych wad postawy lub powodować nowe, takie jak spłycenie lordozy szyjnej, obciążenie odcinka szyjnego czy pogłębienie kifozy odcinka piersiowego. Zmiany tego rodzaju mogą mieć poważne skutki. W przypadku zaawansowanych wad postawy można mieć problem z poruszaniem się, odczuwać uporczywy ból, a nawet może to zmienić się wygląd sylwetki.

Sprawdź również: Czy pozycja podczas snu wpływa na nasz kręgosłup?

Wady postawy nabyte – jak się objawiają?

Wady postawy nabyte przez nieprawidłowe siedzenie mogą dawać objawy już na wczesnym etapie. Do podstawowych symptomów, że coś złego może się dziać w naszej sylwetce, jest między innymi często odczuwany ból lędźwi. Co więcej, może pojawić się uczucie mrowienia rąk, zawroty głowy, ból w okolicy skroni i oczodołów, czy też zaburzenia snu. Brak reakcji oraz dalsze powielanie złych pozycji siedzących może doprowadzić do szybkiego pogłębienia problemu, oraz nasilenia się dolegliwości.

W przypadku konieczności długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej warto zadbać o prawidłową postawę ciała, aby uniknąć powstawania wad postawy nabytych oraz ich negatywnych konsekwencji.