W leczeniu konwencjonalnym zaleca się, aby poznać przyczynę podstawowej dolegliwości i usunięcie jej, aby móc żyć bardziej komfortowo. Zanim jednak do tego dojdzie, pacjenci borykają się często z bólem, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Terapie naturalne to sposób na to, aby ograniczyć do minimum przyjmowanie środków przeciwbólowych, które mogą wywoływać różne skutki uboczne, szczególnie w przypadku ich nadużywania.
Jakie terapie uzupełniające są powszechnie stosowane?
Tego rodzaju zabiegi wykorzystuje się najczęściej jako dodatek do konwencjonalnej farmakoterapii czy zabiegów chirurgicznych, odbywających się pod nadzorem lekarza. Wśród terapii uzupełniających największym powodzeniem cieszy się fizjoterapia i fizykoterapia, czyli różnego rodzaju masaże, kinezyterapia, kinesiotaping, krioterapia, pole magnetyczne, akupunktura, medytacja i inne. Alternatywne metody leczenia mają holistyczny charakter i najczęściej bywają stosowane przez pacjentów wspomagająco po urazach i w różnych schorzeniach.
Sprawdź również: Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa?
Na czym opierają się alternatywne metody leczenia?
To rodzaj zabiegów, które bazują na dotychczasowych osiągnięciach medycyny ludowej czy holistycznej, niestosowanych w kanonie leczenia konwencjonalnego, czyli w gabinetach lekarskich. Alternatywne metody leczenia polegają na nieinwazyjnym oddziaływaniu na konkretne punkty w ciele człowieka, na przykład przy pomocy aktywacji mięśni głębokich, czy pobudzania punktów spustowych w masażu. Terapie naturalne to również ziołolecznictwo, które wykorzystuje wiedzę o związkach czynnych zawartych w roślinach. Pacjenci, którzy decydują się na uzupełniające zabiegi masażu czy kinesiotapingu powinni jednak pozostawać pod stałym nadzorem lekarza, a także zasięgnąć jego opinii na temat zasadności ich stosowania.