Wielu rehabilitantów poleca ćwiczenia z gumami oporowymi pacjentom wymagającym wzmocnienia mięśni. Dzięki tej metodzie chorzy wracają do sprawności po kontuzjach oraz zwiększają masę mięśniową. Gumy rehabilitacyjne z powodzeniem zastępują szereg innych przyrządów. Regularne treningi z taśmami elastycznymi doskonale sprawdzają się w rehabilitacji, jednak należy ustalić odpowiedni zestaw ćwiczeń, indywidualnie dla każdego przypadku.

Ćwiczenia rehabilitacyjne w domu z gumami

Gumy z oporem cechują się minimalnym ciężarem i niewielkimi rozmiarami. Różnorodność ich zastosowania sprawia, że mogą być wykorzystywane zarówno w salach gimnastycznych czy gabinetach rehabilitacji, jak i w warunkach domowych. Poprawa sylwetki, zwiększenie elastyczności mięśni, poszerzenie zakresu ruchu – to zaledwie ułamek korzyści, które przynosi taśma rehabilitacyjna. Ćwiczenia, w których można się nią posłużyć, mobilizują do aktywności całe ciało.

Gumy różnią się między sobą poziomem oporu, oznaczonym konkretnym kolorem. W zależności od potrzeb pacjent dobiera taśmę z oporem najsłabszym, średnim, słabym, extra mocnym, specjalnym czy super mocnym. Im grubsza i szersza, tym trudniej ją naciągnąć (większy opór).

Wielofunkcyjne taśmy rehabilitacyjne

Do głównych zalet gum rehabilitacyjnych należy ich wielofunkcyjność. Zastępują sztangę lub hantle, a w ćwiczeniach mobilizują wszystkie mięśnie, włącznie z głębokimi (tzw. core, czyli m.in. przepona, mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny brzucha). Taśma rehabilitacyjna zapewnia satysfakcjonujące efekty zarówno w samej rehabilitacji, jak i w treningu siłowym, wytrzymałościowym czy ogólnorozwojowym. Przy jej pomocy można wykonywać proste ćwiczenia typu pompki, wymachy i przysiady oraz bardziej złożone sekwencje.

Nawet najsłabsza taśma oporowa angażuje do pracy odpowiednie partie, włącznie z tymi, które doznały urazu np. kończyny. Umiejętnie stosowana guma do rehabilitacji kolana bądź pozostałych stawów znacząco zwiększy skuteczność terapii.

Podczas treningów z taśmą pacjent nie powinien odczuwać bólu. W razie jego wystąpienia ćwiczenia należy natychmiast przerwać, a jeśli pojawi się ponownie – skonsultować się ze specjalistą.