Niezdrowa dieta, praca przy biurku, brak ruchu wywołują liczne schorzenia układu mięśniowego, choroby krążenia oraz wady postawy. Coraz więcej osób poszukuje profesjonalnej pomocy, a w odpowiedzi na ich potrzeby przybywa specjalistów planujących otwarcie gabinetu fizjoterapii. Wymogi, które w tym celu należy spełnić, określają odpowiednie przepisy. Dotyczą zarówno pomieszczenia, stosowanego sprzętu czy wyrobów medycznych, jak i kwalifikacji kadry wykonującej zabiegi. Ponadto, jeśli właściciel gabinetu chce prowadzić go jako podmiot leczniczy, musi wpisać się do rejestru podmiotów leczniczych.

Higiena w gabinecie fizjoterapii

Każda osoba przeprowadzająca procedury medyczne w gabinecie fizjoterapii wie, jak olbrzymie znaczenie ma zachowanie higieny. W trakcie pracy wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia, takie jak m.in. bańki chińskie, katy, piny czy suche igłowanie. Duża część stosowanych środków to artykuły jednorazowego użytku, ale niektórych używa się wielokrotnie. Staranna dezynfekcja to absolutna konieczność.

Aby zabieg był efektywny, a przede wszystkim bezpieczny, wykonująca go osoba ma obowiązek stosować się do podstaw BHP w gabinecie fizjoterapii. Każdorazowo trzeba zdezynfekować powierzchnię, na której będzie siedział bądź leżał pacjent. Dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie jednorazowych podkładów medycznych. Kolejny krok to dezynfekcja rąk fizjoterapeuty oraz nałożenie rękawiczek. W zależności od procedury może być niezbędne oczyszczenie skóry pacjenta, np. przed aplikacją igieł akupunkturowych przy Dry Needling.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Po zabiegu stanowisko pracy należy ponownie zdezynfekować, podobnie jak wykorzystane narzędzia. Jeżeli były to środki jednorazowego użytku, muszą zostać wyrzucone do specjalnego opakowania na odpady medyczne. W każdym gabinecie fizjoterapii musi obowiązywać reżim sanitarny. W jego ramach po tego rodzaju odpady regularnie zgłasza się firma, z którą placówka nawiązała współpracę.

Na każdym etapie wizyty pacjenta w gabinecie fizjoterapeuta musi pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz chorego.