Płaskostopie, zwane „platfusem”, dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Schorzenie to charakteryzuje się obniżeniem łuków stopy, przez co staje się ona nienaturalnie płaska, całą swoją powierzchnią dotykając podłoża. Stan ten skutkuje szeregiem problemów zdrowotnych, m.in. dolegliwościami bólowymi ze strony układu ruchu czy wadami postawy.

Rodzaje płaskostopia

W stopie występuje łuk przyśrodkowy (podłużny) oraz poprzeczny. Analogicznie wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia, w zależności od tego, który z łuków uległ obniżeniu. Płaskostopie u dzieci najczęściej ma charakter podłużny (statyczny), a dorośli zwykle – choć niekoniecznie – cierpią na płaskostopie poprzeczne. Gdy lekarz ortopeda zdiagnozuje płaskostopie, leczenie dobierane jest adekwatnie do etiologii i zaawansowania zmian.

Zachowawczo-objawowe leczenie płaskostopia

Istnieje szereg metod, które pozwalają zapobiegać dalszej deformacji stóp, jak również zmniejszają problemy już obecne. Dużą rolę odgrywa tutaj odpowiednia rehabilitacja: masaż leczniczy stóp, zabiegi fizykoterapeutyczne oraz kinesiotaping. Fizykoterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także pomaga likwidować obrzęki. Zabiegi polepszają ukrwienie tkanek i mają na celu wzmacniane mięśni podeszwy stóp. Korekcję ustawienia stopy można uzyskać dzięki oklejaniu jej podeszwy oraz stawu skokowego elastycznymi plastrami. Aby kompleksowo leczyć płaskostopie niezbędne są ćwiczenia korekcyjne, które wzmacniają mięśnie i więzadła. Jako uzupełnienie stosuje się specjalne wkładki do butów, a także obuwie ortopedyczne. Gdy występuje płaskostopie statyczne u dzieci połączenie tych metod daje bardzo dobre rezultaty.

Przyczynowa i operacyjna metoda leczenia płaskostopia

Jeżeli płaskostopie stanowi efekt innego problemu zdrowotnego, np. halluksów, konieczne jest wyeliminowanie jego przyczyny. Takie leczenie nazywa się przyczynowym i często stosuje się je w połączeniu z metodą zachowawczą. W przypadku mocno zaawansowanego płaskostopia, które daje poważne powikłania, np. krążeniowe lub neurologiczne, przeprowadza się operację, przywracającą anatomiczny kształt łuków stopy.