Wśród wielu metod fizjoterapeutycznych coraz większą popularność zyskuje terapia manualna, która służy do diagnozy oraz leczenia dolegliwości związanych z narządem ruchu. Odbywa się to za pomocą różnych technik manualnych (ręcznych) takich jak np. masaż, stretching, mobilizacja, manipulacja, które pomagają pozbyć się bólu i odzyskać sprawność osobom cierpiącym na choroby ortopedyczne, reumatologiczne czy neurologiczne. Prawidłowo przeprowadzona terapia manualna nie jest bolesna i w wielu przypadkach przynosi bardzo dobre efekty. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba jednak zapoznać się z tym, dla kogo będzie wskazana oraz kto powinien wybrać inną metodę leczenia.

Wskazania do terapii manualnej

Terapia manualna jest bardzo przydatna w leczeniu bólu, którego przyczyną są schorzenia kręgosłupa, stąd wykorzystuje się ją w terapii pacjentów cierpiących z powodu dyskopatii, wad postawy czy odkręgosłupowych bóli głowy. Doskonale sprawdza się również w leczeniu dolegliwości związanych z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, uszkodzeniem i przeciążeniem mięśni, więzadeł, a także u osób przygotowujących się do endoprotezoplastyki. Zabiegi dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta i w miarę poprawy jego stanu odbywają się coraz rzadziej.

Zobacz również: Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Przeciwwskazania do terapii manualnej

Jak wiadomo, nie ma idealnej metody leczenia wszystkich chorób, dlatego nawet bezpieczna terapia manualna nie zawsze będzie dobrym wyborem. Jeśli chodzi o bezwzględne przeciwskazania do stosowania tego typu terapii, to znajdą się tu na pewno takie choroby jak zaawansowana osteoporoza, łamliwość kości, zwichnięcia stawów, gruźlica kości, świeże złamania oraz nowotwory. Nie zaleca się również tej metody kobietom w ciąży, osobom, u których występuje stan zapalny, gorączka oraz problemy związane z krzepliwością krwi. Niezależnie od ogólnych wskazówek przed podjęciem leczenia, każdy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który pomoże podjąć właściwą decyzję dotyczącą leczenia.