Wiadomo, że każdy, kto zaczyna leczenie rehabilitacyjne, liczy na szybki i satysfakcjonujący efekt w postaci odczuwalnej poprawy samopoczucia. Niestety poprawa nie zawsze następuje od razu, a w dodatku czasem może się zdarzyć, że po zabiegach dolegliwości pacjenta ulegają zaostrzeniu, czego efektem może być np. nieprzyjemny ból mięśni po rehabilitacji. Jest to na pewno frustrujące, jednak warto wiedzieć, że taka sytuacja jest normalnym zjawiskiem wynikającym z reakcji organizmu na procesy lecznicze.

Ból po zabiegach rehabilitacyjnych

Celem zabiegów rehabilitacyjnych jest zlikwidowanie dolegliwości bólowych pacjenta oraz ograniczeń, które z tego wynikają. Chory cierpi z powodu różnych przeciążeń czy napięć, a jego ciało nie funkcjonuje prawidłowo. Fizjoterapeuta za pomocą specjalnie dobranych zabiegów stara się, aby organizm chorego wrócił do równowagi, co może początkowo wywoływać różne reakcje, a nawet większy ból po rehabilitacji niż ten, który występował przed rozpoczęciem leczenia. Jest to wynik zachodzących w ciele procesów takich jak np. przebudowa tkanki łącznej, oczyszczanie organizmu, czy uelastycznienie powięzi. Skala i rodzaj ewentualnych dolegliwości, które mogą wystąpić po wizycie w gabinecie rehabilitacyjnym, jest trudna do przewidzenia i zależy od wielu czynników takich jak ogólny stan pacjenta, jego wrażliwość na ból, czy rodzaj schorzenia i zastosowane metody terapeutyczne.

Czy po masażu można czuć się źle?

Choć masaż kojarzy się z relaksem i jest bardzo dobrym sposobem na pozbycie się bólu pleców, to jednak nawet po tym zabiegu mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości. Złe samopoczucie po masażu kręgosłupa podobnie, jak w przypadku innych zabiegów rehabilitacyjnych jest normalnym zjawiskiem i z czasem na pewno ustąpi. Ewentualny ból nie jest zbyt intensywny, a jego podłożem może być pobudzenie spiętych wcześniej mięśni oraz konieczność przystosowania ciała do zmian, które zachodzą na skutek ich rozluźniania. Jeżeli ból się nasila i nie ustępuje, należy bezwzględnie skonsultować się z masażystą lub lekarzem.