Zdjęcie rehabilitacja w opiece paliatywnej – jak pomóc osobie terminalnie chorej?

Terminalnie chorzy pacjenci nie rokują już nadziei na wyzdrowienie. Opieka paliatywna należy zatem do zadań wykwalifikowanego personelu medycznego, którego zadaniem jest między innymi rehabilitacja onkologiczna. Na czym ona polega? Dlaczego tak ważne jest, by ją przeprowadzić? Dowiedz się, aby być wsparciem dla swoich bliskich w tych najtrudniejszych chwilach.

Na czym polega rehabilitacja onkologiczna?

Ten rodzaj terapii jest wskazany w przypadku pacjentów terminalnych. Rehabilitacja onkologiczna ma służyć zapobieganiu powikłaniom wynikającym bezpośrednio z zaawansowanego stanu nowotworu, jak również z braku aktywności fizycznej, unieruchomienia. Fizjoterapia polega na masażach, lekkich ćwiczeniach, a także podnoszeniu chorego na duchu.

Jakie są rezultaty rehabilitacji paliatywnej?

Przebywanie pacjenta w hospicjum bądź pod opieką rodziny w domu nie powinno kojarzyć się z dyskomfortem, a wręcz przeciwnie. Rehabilitacja paliatywna w leczeniu onkologicznym to rozmaite zabiegi fizjoterapii, które mają na celu jak najdłuższe utrzymanie go w dobrej kondycji oraz zachowanie jego pozytywnego samopoczucia. Masaże, ćwiczenia i inne formy pomocy służą zapobieganiu odleżynom czy odwapnieniu kości, zapobiegają infekcjom bakteryjnym, czy utracie koordynacji ruchowej.

Sprawdź także: Jak zmniejszyć ból i poprawić jakość życia przy chronicznych dolegliwościach?

Jak pomóc osobie bliskiej w stanie terminalnym?

W niektórych sytuacjach medycyna staje się bezradna – wówczas na barkach rodziny pacjenta spoczywa opieka paliatywna. To przede wszystkim zaspokajanie bieżących potrzeb pacjenta, dbanie o zbilansowane posiłki, opatrywanie ran, a także masaże i inne formy rehabilitacji onkologicznej. Dla rodziny i opiekunów jest to zajęcie niezwykle angażujące, wymagające poświęcenia mnóstwa czasu i energii. Jego celem jest przede wszystkim ulga w chorobie i zapobieganie jej powikłaniom, aby zapewnić choremu jak najlepszy standard życia w ostatnich jego chwilach. Fizjoterapia oraz wsparcie żywieniowe, a także pielęgnacja na co dzień to najlepsze, co można mu wówczas zaoferować – nie zaniedbuj tego zatem, aby mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy.