Choć nowoczesne technologie przyniosły człowiekowi wiele korzyści, praca przy komputerze naraża nas także na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Czym objawia się ta przypadłość oraz co możemy zrobić, żeby odciążyć ręce?

Zespół cieśni nadgarstka objawy i przyczyny

W pierwszym stadium schorzenia nocą występuje drętwienie, pieczenie oraz nieprzyjemne mrowienie, które może przesuwać się od dłoni, przez przedramię, aż po bark i szyję. Na kolejnym etapie objawy te zauważalne stają się także w ciągu dnia, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. W przypadku dolegliwości takiej jak cieśń nadgarstka objawy stopniowo się nasilają i z czasem chory odczuwa silny ból, pogarsza się jego sprawność manualna, a następnie dochodzi do częściowych zaników mięśniowych. Przyczyną takiego stanu jest długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, który powstaje w wyniku permanentnego przeciążania ręki, a także wymuszania na niej nienaturalnej pozycji.

Jak odciążyć nadgarstki podczas korzystania z komputera?

Ból nadgarstka okazuje się poważną przeszkodą w wykonywaniu najprostszych czynności – utrudnia ubieranie się, prace fizyczne czy przenoszenie nawet lekkich przedmiotów. Zapobieganie temu schorzeniu powinno zacząć się od zmiany ergonomii stanowiska komputerowego. Nasze kolana w trakcie korzystania z komputera powinny znajdować się na poziomie bioder lub odrobinę poniżej, dlatego podstawą jest odpowiedniej wysokości biurko oraz regulowany fotel. Łokcie zawsze powinny spoczywać trochę powyżej blatu i tym samym klawiatury.

Poważnym błędem jest umieszczanie ich zbyt wysoko lub zdecydowanie poniżej np. laptopa, co powoduje nienaturalne wyginanie nadgarstków i utrzymywanie ich w takiej pozycji przez zbyt długi czas. Podczas używania klawiatury czy myszki starajmy się utrzymać dłonie w jednej linii z przedramieniem, tak aby nie zginać oraz nie skręcać nadgarstków.

Zmiany na początku mogą okazać się problematyczne i trudne do wprowadzenia. Warto jednak ćwiczyć prawidłową pozycję przed komputerem, a z czasem z pewnością wejdzie nam ona w nawyk oraz pozwoli uchronić nadgarstki przed zespołem cieśni.