Jak dbać o kości?

Pierwsze zalążki układu kostnego pojawiają się już w życiu płodowym, a dojrzałość osiąga po 20. roku życia. Wraz z wiekiem zdolności regeneracyjne ulegają osłabieniu, a po 45. roku kości stają się coraz bardziej podatne na złamania i urazy. W tym czasie zaczynają się procesy obumierania komórek kostnych, co objawia się większą kruchością kości i może z czasem doprowadzić do osteoporozy. Kondycja i stan kości w dużej mierze zależy od trybu życia, który prowadzimy. Zdrowy i mocny układ kostny pozwala długo cieszyć się witalnością oraz w pełni korzystać z fizycznych możliwości organizmu. Jak dbać o kości, aby proces zwapnienia nie nastąpił za szybko?

Powszechne przyczyny osteoporozy

W kwestii takiej jak osteoporoza, przyczyny są łatwo definiowalne, gdyż w większości przypadków zależą od nas samych. Warto zawczasu zadbać o silne kości, ponieważ choroba jest procesem nieodwracalnym, jej cofnięcie jest możliwe tylko w niewielkim stopniu i nie gwarantuje powrotu do pierwotnego stanu.

Niewłaściwe nawyki dnia codziennego istotnie wpływają na stan zdrowia całego organizmu, w tym także na kości. Wśród głównych winowajców, przyczyniających się do osteoporozy, znajdują się:

– nieprawidłowa dieta, uboga w wapń,

– niski poziom witaminy D, dzięki której wapń jest dobrze przyswajalny,

– mała aktywność ruchowa,

– niehigieniczny tryb życia (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów),

– nadmierne stosowanie używek, typu: napoje energetyczne, substancje pobudzające,

– zbyt duża ilość mocnej kawy w codziennym jadłospisie,

– stosowanie drastycznych diet, powodujących niedobory witamin.

Osteoporoza dotyka głównie kobiet po 50, roku życia, czyli w okresie menopauzy, kiedy to następuje znaczny spadek estrogenu – hormonu odpowiedzialnego m.in. za stan kości. Na pytanie, jak dbać o kości w wieku dojrzałym oraz co robić, aby spowolnić procesy degeneracyjne układu kostnego, wielu lekarzy bez wahania odpowie – dieta i ruch. Aktywność fizyczna przyczynia się do lepszej koordynacji w starszym wieku, zwiększenia masy mięśniowej oraz zachowania równowagi.