Dzięki stale rozwijającej się wiedzy medycznej, pacjenci onkologiczni znacznie częściej dochodzą do zdrowia niż dawniej. Jednak długotrwałe leczenie, zabiegi chirurgiczne i chemioterapia nie pozostają obojętne dla wycieńczonego organizmu i są przyczyną różnego rodzaju dolegliwości utrzymujących się nawet po zakończeniu terapii. W takich przypadkach często pomocna może być rehabilitacja onkologiczna, jednak można ją oczywiście stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Dlaczego warto zdecydować się na fizjoterapię?

Choć jeszcze do niedawna stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych u pacjentów onkologicznych nie było oczywiste i obawiano się progresji choroby, to dziś już wiadomo, że obawy te się nie potwierdziły i odpowiednia rehabilitacja jest bardzo dobrą formą wspierania pacjenta w powrocie do zdrowia. Osobom po chemioterapii może przynieść korzyści np. w postaci poprawy ruchomości stawów, zwiększenia siły mięśni, poprawy funkcjonowania układu oddechowego czy zmniejszenia obrzęków limfatycznych. Warto też pamiętać, że lepsza kondycja i sprawność pozytywnie wpływają na stan psychiczny, który jest niezwykle ważnym czynnikiem w walce ze skutkami choroby nowotworowej.

Fizjoterapia pacjentów onkologicznych

Trudno jednoznacznie wskazać, jakim zabiegom powinien poddać się pacjent po chemioterapii, ponieważ podobnie jak w przypadku innych schorzeń, wszystko zależy od rodzaju konkretnego nowotworu i stanu chorego. Ponadto każda decyzja oraz wszelkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który dobierze najkorzystniejszy rodzaj terapii. Szczególną ostrożność trzeba na pewno zachować w takiej kwestii jak fizykoterapia – zwłaszcza przy nowotworach układowych. Jeśli natomiast chodzi o fizjoterapię, to najczęściej polecane są ćwiczenia tlenowe angażujące duże partie mięśni, a także oporowe, ale ze znacznie mniejszym obciążeniem niż maksymalne. Pomocny bywa również masaż, który szczególnie w postaci ręcznego drenażu chłonnego lub masażu pneumatycznego pomaga zlikwidować, lub zmniejszyć obrzęki.