Haluksy to popularna dolegliwość objawiająca się koślawym zniekształceniem palucha, który przekrzywia się w stronę pozostałych palców stopy. Deformacja I stawu śródstopno-paliczkowego powoduje, że wystająca kość widoczna jest w postaci bolesnego i utrudniającego normalne funkcjonowanie guzka. Skuteczną metodą na pozbycie się haluksów jest zabieg chirurgiczny, jednak w wielu przypadkach ulgę mogą przynieść metody nieoperacyjne.

Nieoperacyjne leczenie haluksów

Problem haluksów dotyka całkiem sporą grupę osób, jednak na szczęście nie znaczy to, że wszyscy muszą poddać się operacji. Jak przy wielu innych schorzeniach bardzo ważne jest tutaj zapobieganie chorobie i szybka reakcja już po pojawieniu się jej pierwszych objawów. Jedną z przyczyn pojawienia się haluksów jest noszenie nieprawidłowego obuwia (zbyt wysoki obcas i wąskie noski), dlatego pierwszym krokiem do zlikwidowania dolegliwości bólowych powinna być zmiana obuwia na takie, które ma obcas poniżej 4 cm i odpowiednio szeroki przód. Nieoperacyjne leczenie haluksów polega na stosowaniu różnego rodzaju aparatów odwodzących, które, choć nie zlikwidują problemu, mogą zminimalizować ból i ułatwić chodzenie. Ulgę przynoszą również odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne, maści przeciwzapalne oraz środki przeciwbólowe.

Sprawdź również: Jak wybrać buty do biegania?

Fizjoterapia w leczeniu haluksów

Systematyczna i profesjonalna fizjoterapia w leczeniu haluksów jest jedną z metod radzenia sobie z tą uciążliwą przypadłością. Polecana jest nie tylko osobom, które już przeszły zabieg operacyjny, ale również tym, którzy są w początkowej fazie choroby i chcą uniknąć skalpela. Odpowiednio dobrane ćwiczenia koncentrują się na wzmocnieniu krótkich mięśni stopy (tzw. ćwiczenia krótkiej stopy), często stosuje się również masaż tkanek głębokich czy terapię powięziową. Pacjenci, u których stwierdza się nieprawidłowy wzorzec chodu, uczeni są poprawnych nawyków, które pomogą im przemieszczać się bez uczucia bólu i dyskomfortu. Dobrze dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne na pewno przyniosą ulgę i pomogą zatrzymać proces chorobowy, dzięki czemu zwiększy się szansa na to, że pacjent nie będzie musiał poddać się operacji.