Stawy kolanowe należą do tych, które najczęściej ulegają kontuzjom oraz są powodem dolegliwości bólowych nawet wtedy, gdy w żaden sposób ich nie uszkodziliśmy. Warto wiedzieć, że nie zawsze musi się to skończyć interwencją chirurgiczną, ponieważ istnieją naturalne sposoby na regenerację i zmniejszenie spowodowanego przez ból dyskomfortu.

Skąd się bierze ból kolana?

Powodów może być wiele. Począwszy od wspomnianej kontuzji i postępujących zwyrodnień, przez nadmierny wysiłek fizyczny lub jego brak, nieprawidłowy styl życia czy nadwagę. W zależności od przyczyny możemy nieco polepszyć swój stan i zapobiec dalszym dolegliwościom. Oczywiście są sytuacje, kiedy jedynym ratunkiem jest zabieg chirurgiczny, artroskopia lub specjalistyczna rehabilitacja, ale w wielu przypadkach możemy sobie pomóc we własnym zakresie.

Sprawdź również: Jaką wybrać rehabilitację na skręconą kostkę?

Naturalne metody regeneracji stawów

Jedną z podstawowych rzeczy, które powinniśmy zrobić, chcąc zatroszczyć się o swoje stawy (nie tylko kolanowe) to zadbanie o prawidłową masę ciała. Każdy zbędny kilogram to dodatkowe obciążenie dla kolan, które mogą tego nie wytrzymać. Zmniejszenie wagi na pewno będzie miało pozytywny wpływ na ich stan, który szybko da się odczuć. Kolejna kwestia to praca nad prawidłowym stylem życia, czyli odpowiednia dieta bogata w ryby zawierające kwasy omega-3, które łagodzą stany zapalne, orzechy czy olej lniany. Ponieważ chrząstka stawowa składa się głównie z wody, aby utrzymać ją w dobrej kondycji, ważne jest też prawidłowe nawodnienie organizmu. Chcąc mieć zdrowe stawy, nie można również zapomnieć o ruchu, który jeśli chodzi o kondycję kolan, jest wręcz niezbędny. Musi on być jednak dostosowany do indywidualnych możliwości, aby nie zadziałał w drugą stronę, przeciążając stawy. Mniej naturalnym sposobem na to, jak zregenerować stawy, będą suplementy lub leki zawierające np. siarczan glukozaminy, lub kwas hialuronowy, jednak stosowanie takich preparatów należy oczywiście skonsultować z lekarzem i połączyć ze wspomnianymi wcześniej metodami.