Niektóre schorzenia są przyczyną niestandardowych dolegliwości mogących zaniepokoić chorego, który nie wie, co oznaczają i jakiego wymagają leczenia. Do takich chorób należą neuropatie uciskowe, a wśród nich często występujący zespół nerwu skórnego bocznego uda znany pod nazwą meralgii z parestezjami.
Co to za choroba?
Ponieważ schorzenie zalicza się do grupy neuropatii uciskowych, warto zacząć od tego, że są to choroby powstające na skutek długotrwałego ucisku nerwu przez znajdujące się w jego pobliżu struktury. Meralgia paresthetica dotyczy nerwu znajdującego się w okolicy pachwiny, który na skutek podrażnienia ulega dysfunkcji i doprowadza do określonych objawów związanych z zaburzeniami czucia (są to tzw. parestezje). Pojawiają się one na przedniej i zewnętrznej stronie uda i powinny skłonić chorego do podjęcia leczenia.
Objawy meralgii z parestezjami
Choć objawy nie utrudniają chodzenia, są na tyle dokuczliwe, że trudno je zlekceważyć. Meralgia paresthetica powoduje różnego rodzaju zaburzenia czucia takie jak mrowienie, drętwienie, pieczenie oraz ból odczuwany na zewnętrznej stronie uda. Dolegliwości nasilają się podczas stania, chory może też odczuwać nadwrażliwość skóry lub jej znieczulenie.
Przyczyny choroby
Bezpośrednią przyczyną choroby jest ucisk nerwu skórnego bocznego uda, jednak doprowadzają do niego różne czynniki. Meralgia z parestezjami może więc być efektem znajdującego się w okolicy nerwu guza, dyskopatii, otyłości (zwłaszcza brzusznej), blizn powstałych na skutek leczenia operacyjnego, ciąży, urazu więzadła pachwinowego, przepukliny udowej, a nawet siedzącej pracy czy noszenia zbyt obcisłych spodni.
Leczenie
Aby zlikwidować dolegliwości, trzeba zacząć od prawidłowej diagnozy i ustalenia przyczyny schorzenia. Leczenie takiej choroby jak meralgia paresthetica polega głównie na wyeliminowaniu czynników, które do niej doprowadziły. Bardzo dobrze sprawdza się tu fizjoterapia (np. masaż, neuromobilizacja, terapia manualna), czasem wprowadza się też leki przeciwzapalne. Jeżeli objawy parestezji nie ustępują, ucisk na nerw można zlikwidować, przeprowadzając zabieg chirurgiczny.