Zdjęcie masaż izometryczny – na czym polega?

W zależności od rodzaju indywidualnego problemu fizjoterapeuta może zalecić masaż leczniczy. Występuje on w wielu różnych wersjach – ten izometryczny polega na ugniataniu pojedynczego mięśnia lub ich grupy, bez zmiany długości włókien. Jest krótki, intensywny i ma na celu przywrócenie siły i masy mięśniowej bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń. Czy są ku niemu przeciwwskazania i kiedy się go wykonuje?

Kiedy wykonuje się masaż izometryczny?

Jest to bardzo częsty zabieg stosowany w medycynie sportowej, jako część treningu oraz w celu przywrócenia ciała zawodników do pełnej sprawności, na przykład po urazach. Masaż izometryczny jest bardzo sprawną techniką przywracania siły i masy mięśniowej poprzez usprawnienie krążenia limfatycznego. Po wykonaniu serii warto przeprowadzić pomiar obwodu masowanego miejsca w celu stwierdzenia jego efektywności, czyli uzyskania przyrostu tkanki. Ma działanie lecznicze, a zatem wspomaga rekonwalescencję po długotrwałym unieruchomieniu przebiegającym z zanikiem mięśni, na przykład po porażeniach nerwów i złamaniach.

Jakie są przeciwwskazania do masażu izometrycznego?

Nie każdy może skorzystać z leczniczego działania masażu izometrycznego. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest między innymi stwardnienie rozsiane, całkowity brak napięcia mięśniowego, choroba nowotworowa, ostra niewydolność krążeniowa, ciąża, żylaki, nadciśnienie czy infekcje. Należy skonsultować się z lekarzem zawsze przed podjęciem decyzji o tego rodzaju zabiegach.

Sprawdź także: 7 technik masażu, które pomagają w leczeniu urazów i chorób

Kto może skorzystać na masażu izometrycznym?

Bardzo istotne jest, aby wszelkiego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne przeprowadzać pod kontrolą doświadczonego lekarza. Masaż izometryczny ma działanie lecznicze i mogą na nim skorzystać sportowcy, osoby, u których doszło do zaników mięśniowych, i które wciąż nie powróciły do pełnej sprawności, więc nie mogą wykonywać ćwiczeń. Zanim zapiszesz się do fizjoterapeuty na taką sesję, poznaj jednak przeciwwskazania – to ważne, aby mogła ona zostać przeprowadzona w pełni bezpiecznie dla Twojego zdrowia i kondycji.