Masaż to jeden z najbardziej znanych zabiegów leczniczych, szczycący się długą historią oraz dużą skutecznością w likwidowaniu różnych dolegliwości. Osoba, która go wykonuje, stosuje różne techniki dotyku, aby osiągnąć konkretny cel terapeutyczny. Oto najpopularniejsze z tych metod.

1. Głaskanie

Jak sama nazwa wskazuje, polega na delikatnych ruchach rąk terapeuty, który przesuwa je po ciele pacjenta zgodnie z przebiegiem naczyń krwionośnych. Głaskanie poprawia krążenie oraz pozwala na usunięcie zastojów i obrzęków, dzieli się też na powierzchniowe i głębokie. Stosowanie tej techniki klasycznego masażu leczniczego m.in. pleców rozpoczyna oraz kończy każdy zabieg w okolicy pleców lub innej części ciała.

2. Ugniatanie

W obrębie tej metody można wyróżnić wałkowanie, zruszanie oraz zwijanie. Wszystkie te czynności prowadzą do pobudzenia i odżywienia mięśni oraz przyspieszenia ich regeneracji.

3. Rozcieranie

Kolisto-posuwiste ruchy dłoni są bardzo pomocne w walce z bliznami, przykurczami, obrzękami czy wysiękami. Rozcieranie poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek oraz udrażnia naczynia chłonne.

4. Oklepywanie

Choć chyba najbardziej kojarzy się z zabiegiem wykonywanym w okolicy pleców, metodę tę z powodzeniem stosuje się również na inne części ciała. Stosowana w masażu klasycznym i leczniczym powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz pomaga zlikwidować ból neuralgiczny.

5. Wyciskanie

Ta technika oddziałuje na głębiej położone tkanki i może być przeprowadzana za pomocą całej dłoni lub kciuka.  Jest podobna do głaskania głębokiego, pobudza przemianę materii oraz poprawia przepływ krwi i limfy.

6. Wstrząsanie

Wyróżnia się dużą intensywnością, przyspiesza krążenie oraz poprawia elastyczność więzadeł. Wstrząsanie wykonywane jest za pomocą dłoni fizjoterapeuty przylegających do danego obszaru ciała, które przekazują drgania w głąb tkanek.

7. Wibracje

Ta dosyć trudna technika, którą często stosuje osoba wykonująca masaż klasyczny lub leczniczy, polega na wywołaniu drgań w określonej okolicy ciała np. pleców, nóg czy barku. Obniża napięcie oraz pomaga w zlikwidowaniu dolegliwości bólowych.

Masaż – sposób na regenerację i poprawę samopoczucia

Jest wiele sposobów na nieinwazyjne leczenie dolegliwości spowodowanych chorobami narządu ruchu. Nasz znajdujący się w Krakowie gabinet oferuje kompleksową rehabilitację, w tym oczywiście niezastąpiony w wielu przypadkach klasyczny masaż leczniczy. Dzięki tej metodzie można przeciwdziałać bólom pleców, mięśni, usprawnić działanie układu krążenia, zlikwidować obrzęki oraz poprawić ogólne samopoczucie i stan zdrowia.