Zdjęcie drenaż limfatyczny – jak działa na organizm?

Limfa, czyli chłonka, to płyn, którego zadaniem jest wspieranie układu odpornościowego poprzez transport bakterii i wirusów w miejsca, gdzie zostaje z nich oczyszczona. W niektórych sytuacjach jej nadmiar powoduje obrzęki, którym zaradzić może drenaż limfatyczny. Kiedy polecany jest tego rodzaju masaż leczniczy, jakie są jego zalety i przeciwwskazania do jego stosowania? Odpowiadamy!

Co to jest drenaż limfatyczny?

W przypadku niektórych problemów natury zdrowotnej, które przekładają się także na nieestetyczny wygląd, warto się udać do fizjoterapeuty. Drenaż limfatyczny to masaż leczniczy, który ma rozliczne zalety. Stosuje się go zarówno w terapii pooperacyjnej lub w rekonwalescencji, jak również w zabiegach wellness. Wykonuje się go ręcznie, jak również wykorzystując specjalne aparaty do kompresji pneumatycznej. Wykorzystuje się w nim  ruchy okrężne, obrotowe, czerpiące i pompujące, których zadaniem jest przywrócenie układu chłonnego do pracy i pobudzenie krążenia chłonki.

Drenaż limfatyczny jako masaż leczniczy w rekonwalescencji

Wskazaniem do tego typu zabiegu są różnego rodzaju obrzęki pierwotne i wtórne, w tym między innymi będące skutkiem operacji, urazów. Uszkodzenie układu chłonnego może spowodować powstawanie zastojów, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również mogą wpływać na wystąpienie problemów z krążeniem. Drenaż limfatyczny jako masaż leczniczy wykonywany jest u wykwalifikowanych fizjoterapeutów, najczęściej na wyraźne zalecenie lekarza.

Sprawdź także: Masaż izometryczny – na czym polega?

Jak drenaż limfatyczny pomaga odzyskać dobry wygląd?

W wyniku zastoju limfy może dochodzić do obrzęków tłuszczowych i uczucia ciężkości nóg, które nie wpływają pozytywnie na dobry wygląd i samopoczucie. Dlatego też drenaż limfatyczny często stosuje się w gabinetach wellness. Jego zalety to między innymi redukcja cellulitu i odciążenie kończyn. Przeciwwskazania do tego zabiegu to między innymi niewyrównana niewydolność serca, tętniaki aorty brzusznej, stany zapalne narządów miednicy mniejszej, ciąża czy epilepsja. Zanim zapiszesz się na taki masaż leczniczy, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby ustalić, czy jest Ci on potrzebny.