Rehabilitacja po udarze mózgu stanowi bardzo ważną część leczenia dzieci. Niezwykle istotne jest, aby ćwiczenia oraz zabiegi rozpocząć niezwłocznie po przebytym udarze. Należy pamiętać również, że rehabilitacja to długotrwały proces wymagający od małych pacjentów oraz ich rodziców dużo cierpliwości.

Zabiegi, które pomagają dzieciom powrócić do sprawności po udarze mózgu

Konsekwencjami udaru mózgu u dzieci mogą być zarówno niepełnosprawność ruchowa, zaburzenia mowy, jak i połowiczne zaburzenia czucia. Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi były indywidualnie dostosowane do konkretnego przypadku. Warto umówić się z profesjonalnym rehabilitantem, który zleci małemu pacjentowi odpowiedni zabieg. Najpopularniejszą rehabilitacją neurologiczną dla dzieci jest między innymi metoda PNF, która polega na pracy nad konkretną funkcją, której w danej chwili potrzebuje maluch. Kolejnym istotnym zabiegiem pozwalającym na powrót do sprawności po udarze jest metoda NDT Bobath. Polega ona na usprawnieniu ruchowym, które pomaga odzyskać sprawność po udarze mózgowym.

Rehabilitacja po udarze – jakie ćwiczenia będą odpowiednie?

Jeżeli chodzi o ćwiczenia, które powinni wykonywać najmłodsi pacjenci po udarach mózgu, to najważniejsza jest tutaj konsekwencja i systematyczność. Treningi polecane przez specjalistów obejmują mobilizację konkretnej części ciała, która uległa paraliżowi czy zaburzeniu czucia. Przykładem takich ćwiczeń jest położenie się na plecach z wyprostowanymi nogami i przesuwanie niesprawnej kończyny dolnej po podłożu aż do całkowitego zgięcia kolana. Innym przykładem opartym tym razem na mobilizacji ręki, która uległa paraliżowi  wygląda następująco – w pozycji siedzącej kładziemy pod ręką piłeczkę z kolcami i przesuwamy ją w przód oraz w tył. W razie potrzeby warto skorzystać również  z rehabilitacji logopedycznej. Przykładami ćwiczeń w tym zakresie jest między innymi wykonanie szerokiego uśmiechu, czy przesłanie całusa, które świetnie angażują do pracy wargi małego Pacjenta.

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia strony internetowej firmy Rehaexpert, na której znajdziecie Państwo specjalistów z dziedziny rehabilitacji po udarze mózgu u dzieci.