Z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa zmagają się dziś wszyscy, nie tylko seniorzy. Na ból pleców coraz częściej uskarżają się też najmłodsi. W przypadku dzieci istnieje szereg powodów, z których może pojawić się taki problem. Jak sobie z nim poradzić? Jakie ćwiczenia przyniosą małemu pacjentowi ulgę? Wsparcie zapewnia fizjoterapia dziecięca, które oferuje wiele sprawdzonych rozwiązań.

Przyczyny bolących pleców u dzieci

Kiedy rodzic zauważy nietypowe zachowanie dziecka, powinien zebrać możliwie dużo informacji, aby później przekazać je pediatrze. Jeśli zajdzie taka konieczność, również fizjoterapeucie dziecięcemu, do którego mały pacjent zostanie skierowany na ćwiczenia na bolące plecy. Najmłodsi nie zawsze wiedzą, jak precyzyjnie opisać źródło oraz rodzaj doskwierających im objawów, dlatego ważna jest uważna obserwacja ich zachowań. Malec może się kulić, aby przybrać pozycję, w której odczuwa mniejszy ból pleców. Może unikać czynności zwiększających dyskomfort, np. dźwigania, pochylania się etc.

Na bolące plecy skarżą się dzieci z chorobami narządów wewnętrznych, guzami rdzenia i kręgosłupa. Powodem może być też choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza). Wśród najczęściej spotykanych przyczyn problemu można wymienić wady postawy, uszkodzenia mechaniczne oraz nieprawidłowy styl życia. Fizjoterapia dziecięca pomaga tym, którzy nabawili się dyskomfortu przez długie przebywanie w jednej pozycji (np. w trakcie gry) albo siedzenie w niewygodnym fotelu.

Skuteczne ćwiczenia na ból pleców u dzieci

Postępowanie w przypadku bolących pleców u dziecka zależy od konkretnego przypadku. Jeśli objawom towarzyszą zaburzenia układu pokarmowego czy gorączka, należy udać się do lekarza. Jeżeli przyczyną jest niewłaściwy tryb życia lub schorzenie, które można wyleczyć, dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia na ból pleców. Fizjoterapeuci dopasowują typ treningów do potrzeb konkretnego uczestnika sesji, zalecają też pływanie. U niektórych osób sprawdza się tzw. pajączek, który wymusza prawidłową postawę u noszącego go dziecka.

Malcowi borykającemu się z dolegliwościami bólowymi pleców pomocy udzieli wykwalifikowany fizjoterapeuta dziecięcy. Przykładowo, w Krakowie można zwrócić się do nas. Specjaliści Gabinetu Fizjoterapii Reha Expert zrobią co w ich mocy, by pomóc w niwelowaniu problemów kręgosłupa.