Według WHO zdrowa dorosła osoba powinna podejmować około 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej, 5 razy w tygodniu. Ruszanie się jest kluczowe do utrzymania organizmu w dobrej kondycji, ale pełni także inne funkcje – daje energię do działania, poprawia nastrój i znacznie obniża ryzyko bólów i kontuzji.
Jak rozsądnie wprowadzić ruch, gdy jesteśmy początkujący?
Pierwsza i nadrzędna zasada racjonalnego podejścia do aktywności brzmi — krótko, ale regularnie. Jeśli do tej pory prowadziliśmy siedzący tryb życia, codzienne ćwiczenia po kilkadziesiąt minut dziennie będą bardzo obciążały nasz układ mięśniowy i nerwowy, a co za tym idzie — szybko stracimy motywację.
Najlepiej będzie zacząć od krótkich sesji treningów opartych na wzmacnianiu gorsetu mięśniowego, wspierających prawidłową postawę ciała i pomagających zyskać świadomość mięśniową. Nieważne, czy przymierzamy się do rozpoczęcia przygody na siłowni, wspinaczki czy innego sportu – jeśli nie zadbamy o solidne fundamenty i poprawne wzorce ruchowe, szybko nabawimy się kontuzji. Na przykład, jeśli bez przygotowania nagle zaczniemy biegać długie dystanse, szybko możemy nadwyrężyć nasze kolano.
Dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących jest wykupienie konsultacji z trenerem lub fizjoterapeutą. Dobierze on nam ćwiczenia, dopasowane do umiejętności, kondycji i ewentualnych dysbalansów w ciele.
Codzienne ćwiczenia a proces rehabilitacji
Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na poprawę kondycji i wyglądu sylwetki, ale pełni również istotną rolę w powrocie do pełnej sprawności po przebytych urazach i w trakcie rehabilitacji. Odpowiednio dobrane metody treningowe są wsparciem w regeneracji organizmu po przebytej chorobie, a nawet ciężkich schorzeniach neurologicznych dzieci i dorosłych.
Profesjonalnie opracowany trening medyczny jest nieoceniony przy rehabilitacji stawu barkowego czy rehabilitacji kolana. Ćwiczenia dobrane przez specjalistę pozwolą dużo szybciej wrócić do sprawności.