Skręcenie stawu skokowego, zwane potocznie skręceniem kostki, to kontuzja, która może dotknąć każdego – niezależnie od wieku i stylu życia. Przydarza się sportowcom – zwłaszcza tym uprawiającym sporty kontaktowe – a także osobom, które przypadkowo źle ustawią stopę na nierównym podłożu czy też poślizgną się i upadną. Przyczyną może być też bieganie po twardym podłożu, źle dobrane i słabo amortyzujące buty oraz wiele innych trudnych do przewidzenia sytuacji, w których dojdzie do niekontrolowanego i nieprawidłowego ułożenia nogi.
Skręcenie kostki – i co dalej?
Zdarza się, że skręcenie stawu skokowego, szczególnie gdy nie jest zbyt uciążliwe, bywa bagatelizowane. Warto jednak pamiętać, że podobnie, jak przy wielu innych urazach, jeśli chodzi o skręcenie kostki, rehabilitacja jest najlepszą metodą na szybki powrót do zdrowia i odzyskanie sprawności. Rodzaj wybranych zabiegów oraz metody leczenia są ściśle związane ze stopniem uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej. W najlżejszych przypadkach często wystarczy odpoczynek oraz zimne okłady na bolące miejsce, w cięższych potrzebne są jeszcze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maści przeciwobrzękowe, stabilizatory, a nawet gips. Może się też zdarzyć, że zajdzie konieczność przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji więzadeł, ale taka sytuacja na szczęście należy do rzadkości.
Sprawdź również: Fizjoterapia osób leżących
Skręcenie stawu skokowego a fizjoterapia
Proces odzyskiwania sprawności po skręceniu kostki może trwać od około 10 dni do 6 tygodni. Oprócz takich zabiegów jak laseroterapia, krioterapia czy leczenie ultradźwiękami, pacjentom zaleca się też różne formy terapii manualnej, drenaż limfatyczny czy mobilizację tkanek miękkich. Początkowym celem rehabilitacji jest zmniejszenie bólu oraz obrzęków, natomiast w kolejnej fazie ćwiczenia mają na celu stabilizację stawu, co ma go uchronić przed podobną kontuzją w przyszłości. Zawsze należy pamiętać, że zabiegi usprawniające muszą być dobrane do konkretnego rodzaju skręcenia i prowadzone pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.