Amputacja kończyny dolnej znacząco zmienia życie człowieka. Jednak nawet po tak radykalnym zabiegu można nadal normalnie funkcjonować. Powrót do codziennych czynności poprzedza nauka chodzenia w protezie uda. Długość rehabilitacji zależy od wieku, kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Opanowanie prawidłowego użytkowania protezy to warunek powrotu do sprawności.

Poszpitalna rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej

Po amputacji bardzo ważne jest przygotowanie kikuta (pozostałej części kończyny) do noszenia protezy. W tym celu bandażuje się go i hartuje. Istotne jest również, by zwiększyć siłę mięśniową w tym obszarze. Bandażowanie formuje kikut. Natomiast hartowanie przygotowuje oraz uodpornia go na działanie szkodliwych czynników mechanicznych pochodzących z leja protezy takich jak ocieranie, czy ucisk.

Pierwsze ćwiczenia po amputacji kończyny dolnej poprzedzone są nauką korzystania z protezy oraz dbania o kikut. Kiedy pacjent opanuje już prawidłowe zakładanie protezy, czeka go początkowy etap rehabilitacji. Podstawa to nauka wstawania i siadania. Czynności te powinny być zautomatyzowane, a jednocześnie intuicyjne. Dopiero później można przejść do pionizacji przy barierkach, która związana jest z nauką przenoszenia ciężaru ciała na protezę.

Nauka chodzenia w protezie

Podczas pierwszych prób samodzielnych kroków pacjentowi towarzyszy doświadczony rehabilitant. Pod jego czujnym okiem odbywa się nauka stania i chodzenia. Pomoc fizjoterapeuty pozwala wyeliminować nieprawidłowe nawyki, ponadto:

– koryguje on postawę ciała pacjenta,

– pomaga opanować odpowiednią technikę chodu,

– poprawia ułożenie protezy,

– asekuruje oraz chroni przed upadkiem.

Kiedy ćwiczący poczyni wystarczające postępy i poczuje się pewniej, może trenować przy użyciu sprzętu ortopedycznego – kul lub balkoniku.

Ostatnim etapem rehabilitacji jest opanowanie poruszania się po podłożu o zmiennym kształcie. Chodzenie po schodach w protezie wymaga poznania właściwej techniki, a także wzmocnienia mięśni. Podobnie jak we wcześniejszych etapach niezbędne będzie wsparcie doświadczonego fizjoterapeuty.