Artroskopia kolana to dość często wykonywany małoinwazyjny zabieg, który może być przeprowadzony w celu postawienia diagnozy lub zoperowania konkretnej dolegliwości. Po artroskopii diagnostycznej pacjent szybko wraca do pełni sił i nie jest tu wymagane szczególne postępowanie. Jeżeli jednak zabieg miał charakter naprawczy, konieczna jest rehabilitacja, aby ustabilizować staw kolanowy i wzmocnić mięśnie wspomagające jego prawidłowe funkcjonowanie.

Jaka rehabilitacja po operacji kolana?

To, jak będzie wyglądała rehabilitacja po artroskopii kolana, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj schorzenia i charakter interwencji chirurgicznej, ale równie istotna jest ogólna kondycja pacjenta, wiek oraz choroby współistniejące. Dlatego szczegółowy plan rehabilitacji ustalany jest indywidualnie, należy jednak pamiętać, że działania usprawniające powinny być wdrożone jak najszybciej – najlepiej jeszcze w szpitalu w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu. Co prawda wtedy nie wprowadza się intensywnych ćwiczeń, ale rehabilitant może popracować nad aktywizacją mięśni zginaczy stawu kolanowego oraz zastosować techniki masażu.

Czasami wykorzystuje się też fizykoterapię w postaci krioterapii oraz elektrostymulacji mięśni. Ponieważ pacjent po operacji kolana powinien przez około dwa tygodnie odciążać chory staw, równie ważna jest nauka chodzenia przy pomocy kul i fachowy instruktaż ze strony specjalisty. Kolejne etapy rehabilitacji to ćwiczenia zmierzające do wzmocnienia mięśni i zwiększenia ruchomości kolana oraz stopniowe obciążanie operowanej kończyny.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Najczęściej pacjent odzyskuje sprawność w okresie od 6 do 12 tygodni po zabiegu. Długość rekonwalescencji i koniecznej rehabilitacji zależy od stopnia zaawansowania operowanych zmian oraz indywidualnych predyspozycji chorego. Duży wpływ na szybki powrót do zdrowia ma również kondycja pacjenta przed zabiegiem i odpowiednie przygotowanie mięśni obu kończyn do sytuacji, która nastąpi po operacji.