Ból pleców dotyka dziś coraz więcej osób niezależnie od płci i wieku. Brak aktywności fizycznej i unikanie ruchu, praca w pozycji siedzącej czy nadwaga to czynniki mogące doprowadzić do bolesnej przypadłości, jaką jest dyskopatia.  W jej leczeniu pomaga rehabilitacja w postaci odpowiednio dobranych ćwiczeń wzmacniających lędźwiowy oraz szyjny odcinek kręgosłupa.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Bardzo silny ból dolnego odcinka pleców połączony z drętwieniem kończyn i osłabieniem mięśni to objawy, których każdy z nas chciałby uniknąć. Jeżeli jednak już się pojawią, a przyczyną jest dyskopatia, systematyczne ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy mogą znacznie przyczynić się do poprawy stanu chorego. Do najczęściej polecanych należą te odbywające się w pozycji leżącej:

– tradycyjny „rowerek” wykonywany podczas leżenia z przylegającym do podłoża kręgosłupem,

– unoszenie głowy w pozycji leżącej ze zgiętymi nogami (ręce powinny znaleźć się pod lędźwiami),

– przyciąganie zgiętych kolan do klatki piersiowej w trakcie leżenia na plecach.

Bardziej sprawnym osobom zaleca się również ćwiczenia na dyskopatię wykonywane w pozycji klęczącej:

– popularny „koci grzbiet”, gdzie w klęku podpartym podczas wdechu wypycha się środkową część kręgosłupa ku górze, a przy wydechu opuszcza;

– naprzemienne prostowanie nogi odbywające się w pozycji „na czworaka”, a następnie przyciąganie jej do przeciwnej dłoni.

Ćwiczenia zalecane przy dyskopatii szyjnej

Ten rodzaj schorzenia może objawiać się nie tylko bólem, ale też zaburzeniami czucia, nudnościami, zwrotami głowy czy problemami z widzeniem. Podobnie jak przy schorzeniach lędźwiowej części kręgosłupa, również w przypadku dolegliwości ze strony odcinka szyjnego, trzeba oczywiście zgłosić się do specjalisty, który opracuje metodę leczenia i poinformuje, czego należy unikać przy tego typu dolegliwościach. Najpopularniejsze ćwiczenia wskazane przy takiej chorobie jak dyskopatia szyjna to:

– siad na krześle, przyłożenie prawej dłoni do prawego ucha i naciskanie głową na dłoń, która ma stawiać opór (to samo ćwiczenie trzeba powtórzyć po lewej stronie),

– ta sama pozycja, co poprzednio, połączona z pochyleniem głowy i powrotem do stanu wyjściowego,

– uniesienie splecionych dłoni podczas siedzenia i przyciśniecie ich do czoła przy jednoczesnym napięciu mięśni, wytrzymanie w tej pozycji 8 sekund,

– cofnięcie brody na 3-4 sekundy wykonywane również w trakcie siedzenia z rękami opartymi na kolanach.

Jakich ćwiczeń nie robić przy dyskopatii?

Przy tym schorzeniu oczywiście trzeba się ruszać, ale w sposób przemyślany. Fizjoterapeuta na pewno poinformuje pacjenta, jakich ćwiczeń unikać przy dyskopatii, aby nie pogorszyć swojego stanu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z bólem lędźwiowego, czy szyjnego odcinka kręgosłupa należy wystrzegać się aktywności, które są zbyt obciążające dla tego narządu, ruchów skrętnych, ćwiczeń siłowych związanych z dźwiganiem czy takich, które wymagają długotrwałego schylania.