Równowaga pomiędzy organizmem a psychiką ma olbrzymie znaczenie – jedna sfera nie może sprawnie funkcjonować bez drugiej. W jaki sposób można wspierać swój dobrostan psychiczny? Czy sport ma na niego duży wpływ?

Podstawa to optymalna ilość snu

Zbyt krótki sen lub przerywany może wywoływać rozdrażnienie i zmniejszać odporność na stres. Kiedy nie zapewniamy sobie możliwości regeneracji na poziomie fizycznym, będziemy czuć osłabienie. Powinniśmy codziennie spać 7-8 godzin, a przed snem unikać emisji niebieskiego światła – nie korzystać ze smartfonu, nie oglądać TV etc.

Kiedy zatroszczymy się o optymalny czas na sen, zadbamy o swoją psychikę, dobrostan fizyczny, a także społeczny. To odpowiedź na pytanie, czym jest zdrowie psychiczne. Definicja obejmuje również zdolność do samorealizacji oraz rozwoju.

Dieta i nawadnianie organizmu

Kolejne wskazówki dotyczą jadłospisu oraz regularnego nawadniania organizmu. Dobrze przyswoić sobie nawyk sprawdzania składu kupowanych produktów spożywczych, zrezygnować z fast foodów, a przede wszystkim pić m.in. 2 litry wody dziennie. Odwodnienie skutkuje licznymi konsekwencjami, w tym bólem głowy. Warto uświadomić sobie, jak wiele dobrego robi zbilansowana dieta dla zdrowia psychicznego. Urozmaicone posiłki pełne warzyw, strączków etc. dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Aktywność fizyczna i relaks

Aby czuć się lepiej, należy pamiętać o aktywności. Nie musi być to od razu intensywny trening na siłowni, ale ruch ma duże znaczenie. Pozytywny wpływ sportu na zdrowie potwierdzają badania naukowe. Wysiłek przekłada się na zastrzyk endorfin, a to z kolei oddziałuje na samopoczucie.

Ostatni nawyk, który warto sobie wyrobić, to unikanie negatywnych emocji. Nie zawsze to możliwe, ale od nas zależy, czego będziemy szukać w sieci. Lepiej koncentrować się na treściach, które wywołują w nas szczęście. Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych przyniesie nam wyłącznie pożytek.

Podsumowując, sport, dbanie o sen, dietę oraz nawadnianie organizmu będzie sprzyjało naszemu zdrowiu psychicznemu. Trzeba też unikać tzw. doomscrollowania, czyli impulsywnego przeglądania szkodliwych dla psychiki filmów oraz artykułów.