Wada postawy to częsty dziecięcy problem zdrowotny, którego rodzice nie powinni lekceważyć. Jest przyczyną wielu dolegliwości oraz znacznego dyskomfortu utrudniającego codzienne funkcjonowanie, dlatego wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Szybka interwencja i odpowiednie ćwiczenia mogą znacznie poprawić sylwetkę.

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Do najczęściej spotykanych nieprawidłowości należą plecy okrągłe, wklęsłe, skolioza, plecy płaskie, szpotawość i koślawość kolan oraz płaskostopie. Wady postawy u dzieci stają się coraz powszechniejsze, co jest wynikiem nie tylko schorzeń wrodzonych, ale też siedzącego trybu życia, zmniejszonej aktywności fizycznej czy noszenia ciężkich tornistrów. Zmiana nawyków oraz wdrożenie odpowiedniej fizjoterapii i ćwiczeń to najlepsze, co mogą zrobić rodzice, aby zapewnić swoim pociechom dobre samopoczucie w dorosłym życiu.

Skutki wad postawy

Warto wiedzieć, że skrzywiony kręgosłup czy płaskostopie często rzutują na inne organy, czy ogólną kondycję organizmu. Nieleczone i zaniedbane wady postawy u dziecka mogą skutkować bólami pleców oraz całego układu kostno-szkieletowego, zawrotami głowy, zmniejszoną pojemnością płuc i pogorszeniem wydolności oddechowo-krążeniowej, szybkim męczeniem, złym samopoczuciem psychicznym, zwyrodnieniami kośćca, a nawet zaburzeniami układu trawiennego. Negatywne konsekwencje są na tyle wszechstronne i uciążliwe, że powinny być wystarczającym powodem do tego, aby obserwować swoje pociechy i od najmłodszych lat zadbać o ich prawidłowy rozwój.

Ćwiczenia pomocne w korygowaniu wad postawy

Po stwierdzeniu nieprawidłowości w sylwetce to fizjoterapeuta wskaże aktywności, które będą najkorzystniejsze w danym przypadku. Ponieważ wada postawy u dzieci może przybrać różną postać, ćwiczenia nie zawsze są takie same, jednak do najpopularniejszych należą:

– chodzenie w wyprostowanej pozycji z przedmiotem na głowie, np. książką;

– wykonywany w pozycji klęku podpartego koci grzbiet,

– kołyska – podczas leżenia na brzuchu, dziecko chwyta kostki u nóg i wytrzymuje tak kilka sekund;

– ściąganie łopatek w pozycji stojącej;

– ćwiczenia z piłką gimnastyczną oraz przy drabinkach;

– chwytanie stopami niewielkich przedmiotów;

– chodzenie na palcach.

Niezależnie od tego, co zaleci rehabilitant, zawsze należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, a więc aktywność fizyczna (np. pływanie) oraz prawidłowe wzorce ruchowe.