Kłopoty ze snem to poważne zaburzenia, które mogą mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie i aktywność w ciągu dnia.  Częstą przyczyną bezsenności są choroby przewlekłe uniemożliwiające prawidłowy i regenerujący wypoczynek, przez co stan zdrowia pacjenta może ulec pogorszeniu. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć nieprzespanych nocy, tylko wdrożyć leczenie, które pomoże zmienić ten stan.

Choroby przewlekłe a jakość snu

Nieodłącznym elementem wielu chorób (np. reumatycznych czy nowotworowych) jest ból, z którym pacjenci muszą się mierzyć nie tylko w dzień, ale również nocą. Jest to jeden z głównych powodów wywołujących zaburzenia snu, natomiast kolejne to stres towarzyszący chorobie oraz terapii czy obawy o przyszłość i sprawność. Na jakość nocnego wypoczynku wpływają również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego, nadciśnienie tętnicze, a także niektóre leki, które, choć pomagają na podstawowe schorzenie, mogą utrudniać zasypianie. Leczenie bezsenności należy zacząć od znalezienia jej przyczyny – wtedy można dobrać metody terapeutyczne najlepiej dopasowane do konkretnego przypadku.

Jak leczyć bezsenność?

Najpopularniejszym sposobem są tabletki nasenne, jednak należy je stosować dopiero wtedy, gdy zawiodą inne metody. Leczenie zaburzeń snu powinno być ściśle związane z przyczyną, która je wywołuje, dlatego jeśli jest to np. ból, warto tak rozplanować zażywanie leków przeciwbólowych, by działały w porach nocnego wypoczynku. Pomocne mogą też okazać się zalecone przez rehabilitanta relaksujące ćwiczenia fizyczne, które rozluźnią spięte mięśnie i osłabią dolegliwości. Bezsenność spowodowaną stresem i obawami o własne zdrowie można zwalczać psychoterapią, która pomoże w wyciszeniu i uporaniu się z negatywnym myśleniem. Warto też sięgnąć do uniwersalnych technik takich jak uregulowanie rytmu dobowego, unikanie drzemek w ciągu dnia, odstawienie urządzeń elektronicznych przed snem, wietrzenie sypialni czy dbanie o kondycję fizyczną.

Jakość snu ma znaczenie

Bezsenność bardzo źle wpływa na funkcjonowanie organizmu, nawet wtedy, gdy dotyczy osoby zdrowej. Jeżeli dotyka pacjentów cierpiących z powodu somatycznych lub psychicznych chorób przewlekłych, może dodatkowo utrudniać proces leczenia. Znalezienie przyczyny zaburzeń związanych z prawidłowym snem i wdrożenie terapii powinno więc być priorytetem w procesie odzyskiwania dobrego samopoczucia.