Zaniedbanie właściwego podejścia do rekonwalescencji po urazach może prowadzić do długotrwałych, negatywnych skutków zdrowotnych. Rehabilitacja ortopedyczna po złamaniach jest bardzo ważna dla powrotu do pełnej sprawności. Jak przebiega ten proces i jakie ćwiczenia obejmuje? Wyjaśniamy – przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Rehabilitacja i ćwiczenia po złamaniach

Aby wrócić do pełni zdrowia po urazach kości, konieczna jest współpraca z fizjoterapeutą, który ułoży odpowiedni plan na stopniowe przywracanie sprawności po kontuzji. Rehabilitacja ortopedyczna po złamaniu to złożony proces, mający na celu nie tylko odwrócenie skutków unieruchomienia, ale również pełną rekonwalescencję kończyny. Warto pamiętać, że po bardzo ciężkich urazach całkowite odzyskanie sprawności może nie być możliwe, jednak i tak warto wykonywać ćwiczenia, które pomogą zrobić to chociaż częściowo.

Przygotowanie przez fizjoterapeutę spersonalizowanego planu na rehabilitację i ćwiczenia po złamaniu, opartego na diagnozie ortopedycznej i ocenie stanu pacjenta, jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Początkowe etapy fizjoterapii koncentrują się na stopniowym przywracaniu zakresu ruchów stawowych oraz stymulacji mięśni, za pomocą ćwiczeń, masaży, a czasami specjalistycznych metod (np. krioterapia czy laseroterapia). Warto pamiętać, że próby samodzielnego przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia, poprzez zwiększenie intensywności aktywności fizycznej bez konsultacji z fizjoterapeutą, mogą prowadzić do nadwyrężeń i zahamować proces rekonwalescencji – dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń specjalisty, który zna się na tym najlepiej.

Rehabilitacja ortopedyczna po złamaniu kości

Kluczem do skutecznej rekonwalescencji jest indywidualnie dostosowany plan ćwiczeń rehabilitacyjnych, opracowany przez fizjoterapeutę na podstawie zaleceń ortopedy. Pamiętaj, że cierpliwość i konsekwencja w realizacji zaleceń terapeutycznych to fundament udanej rehabilitacji ortopedycznej po złamaniach kości.