Jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, z którymi może się zmierzyć człowiek, jest zawał serca. Proces powrotu do pełni sił po takim zdarzeniu wymaga nie tylko czasu, ale i przemyślanego podejścia. Rehabilitacja kardiologiczna może rozpocząć się zaraz po opuszczeniu szpitala (o ile nie ma przeciwwskazań). W poniższym artykule podpowiadamy, jak przebiega proces rekonwalescencji i dlaczego odpowiednie ćwiczenia są tak ważne. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Rehabilitacja i ćwiczenia po zawale serca

Program rehabilitacyjny jest zawsze układany indywidualnie, aby jak najlepiej odpowiadać na specyficzne potrzeby każdego pacjenta. Rehabilitacja kardiologiczna po zawale serca obejmuje nie tylko odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, ale również wsparcie psychologiczne, które pomaga w emocjonalnym dostosowaniu się do nowych warunków życia. Ponieważ ryzyko ponownego zawału w ciągu roku od pierwszego incydentu wynosi około 15%, istotne jest wypracowanie i utrzymanie zdrowych nawyków dotyczących codziennego życia, które zminimalizują czynniki ryzyka.

W ramach rehabilitacji kardiologicznej pacjenci po zawale biorą udział w zajęciach usprawniających, które mogą obejmować m.in. treningi na cykloergometrze rowerowym, ćwiczenia na bieżni, jak i różne inne aktywności w sali gimnastycznej. Istotną część terapii stanowią też specjalistyczne ćwiczenia krążeniowo-oddechowe, mające na celu regulację rytmu serca oraz poprawę ogólnej cyrkulacji i ciśnienia krwi w organizmie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność rehabilitacji, pacjentom zaleca się regularne spacery na świeżym powietrzu oraz marsze, takie jak nordic walking. Nie tylko wspomagają one ogólną wydolność organizmu, ale również przyczyniają się do redukcji stresu – jest to bardzo ważne w kontekście minimalizowania ryzyka przyszłych ataków serca.

Rehabilitacja kardiologiczna

Kluczem do powrotu do zdrowia jest odpowiednio prowadzona terapia i ćwiczenia po zawale serca. Rehabilitacja kardiologiczna jest kompleksowym procesem, który wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i może umożliwić powrót do pełni sił, a także znacząco poprawić jakość życia – dlatego warto zacząć ją najszybciej, jak to możliwe.