Zabieg ten przeprowadza się u osób, które zmagają się z różnymi problemami, związanymi ze stawem kolanowym – mogą być to na przykład zwyrodnienia lub inne schorzenia. Aby pacjent wrócił do pełnej sprawności, po zabiegu potrzebny jest odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony plan fizjoterapii. Jak wygląda rehabilitacja ortopedyczna po artroskopii kolana? Podpowiadamy – przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Przebieg rehabilitacji po zabiegu artroskopii kolana

Powrót do pełnej sprawności po przeprowadzonym zabiegu wymaga nie tylko czasu, ale i zaangażowania pacjenta w ćwiczenia rehabilitacyjne. Chociaż artroskopia kolana charakteryzuje się niskim stopniem inwazyjności i minimalnym ryzykiem powikłań, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących opieki pooperacyjnej. Rehabilitacja ortopedyczna, którą można rozpocząć już 12 lub 24 godziny po zabiegu, odgrywa zasadniczą rolę w procesie odzyskiwania funkcji stawu. Wskazana jest współpraca z fizjoterapeutą przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Fundamentem skutecznego powrotu do zdrowia jest indywidualnie dobrany plan rehabilitacyjny, uwzględniający stan zdrowia i postępy pacjenta. Pierwsze cztery tygodnie po zabiegu artroskopii kolana są decydujące, dlatego nie należy opóźniać rozpoczęcia rehabilitacji ortopedycznej. Na początkowym etapie fizjoterapia powinna opierać się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie łydek i czworogłowy uda. Budowanie siły mięśniowej ma tu bardzo istotne znaczenie – mięśnie pełnią funkcję amortyzatora i stabilizatora dla stawu kolanowego, co jest niezbędne do tego, aby kolano mogło stopniowo odzyskiwać swoją sprawność.

Rehabilitacja ortopedyczna

Skuteczny powrót do formy i sukces fizjoterapii zależy od regularności, pozytywnego nastawienia i determinacji pacjenta. Udana rehabilitacja ortopedyczna po artroskopii kolana jest możliwa. Pod warunkiem, że pacjent współpracuje z fizjoterapeutą, trzymając się wyznaczonego planu działania, jest w stanie wrócić do wcześniejszej sprawności.