Dolegliwość ta jest na tyle powszechna, że niemal każdy o niej słyszał lub miał w kręgu bliskich osobę z takim rozpoznaniem. Z cieśnią nadgarstka kojarzy się zespół objawów takich jak ból, drętwienie oraz osłabienie ręki, ale warto dowiedzieć się o tej chorobie czegoś więcej. Sprawdźmy więc, czym jest i jak ją leczyć.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Tym, co powinno nas zaniepokoić, jest nieprzyjemne drętwienie i mrowienie odczuwalne w okolicy kciuka i palców, które występuje głównie w nocy i jest przyczyną wybudzeń. Do tego dochodzi ból nadgarstka, który z czasem się nasila oraz osłabienie i zanik mięśni kłębu kciuka, a także zaburzenia czucia w okolicy opuszek. Chory ma coraz większe trudności z utrzymaniem przedmiotów, wykonywaniem precyzyjnych ruchów i zaciśnięciem pięści.

Przyczyny choroby

Schorzenie to jest następstwem ucisku na przebiegający w kanale nadgarstka nerw pośrodkowy, co prowadzi do bólu i wspomnianych wcześniej dolegliwości. Może do tego dojść na skutek często powtarzanych ruchów dłonią, np. podczas pracy przy komputerze, gry na instrumencie muzycznym, jazdy na rowerze lub czynności wykonywanych przy taśmie produkcyjnej. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się także u osób cierpiących na inne choroby, np. reumatyczne zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne, cukrzycę czy zaburzenia naczynioruchowe.

Sprawdź również: Potencjalne urazy przy pracy biurowej

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Leczenie tego zespołu chorobowego zależy od stanu zaawansowania dolegliwości. Jeżeli cieśń nadgarstka dopiero zaczyna się rozwijać, ulgę może przynieść zaprzestanie wykonywania ruchów powodujących ból oraz stosowanie chroniącej nerw pośrodkowy ortezy i chłodzenie wrażliwego miejsca. Pomocna jest terapia manualna i kinesiotaping oraz zabiegi fizykoterapii takie jak fala uderzeniowa, krioterapia czy laser.

Leczenie chirurgiczne

Przy zaawansowanej postaci zespołu cieśni nadgarstka, konieczna jest zazwyczaj operacja, podczas której zlikwidowany zostaje ucisk na nerw pośrodkowy. Aby jednak pacjent całkowicie powrócił do zdrowia, po zabiegu zaleca się rehabilitację oraz zmianę szkodliwych nawyków.