Problemy związane z krążeniem, cellulitem, czy obrzękami, stają się coraz bardziej powszechne. Niektóre z nich wynikają z uwarunkowań genetycznych, inne z siedzącego trybu życia i zbyt małej aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, który z potencjalnych czynników ryzyka Cię dotyczy zadbaj o swoje ciało, zanim będzie za późno. Podpowiadamy, czym jest drenaż limfatyczny i jakie są jego zastosowania.

Masaż limfatyczny – czym jest?

Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu uciskowego, przeprowadzanego w celu poprawy krążenia krwi i limfy w organizmie. Wykonuje go najczęściej fizjoterapeuta, który zaczyna od delikatnych ruchów głaskających i przesuwnych, by później przejść do ruchów wyciskających. Szczególną uwagę poświęca kończynom lub miejscom objętym zmianami chorobowymi. Masaż można wykonywać manualnie lub za pomocą specjalnego urządzenia do presoterapii.

Efekty drenażu limfatycznego

Wśród rezultatów masażu limfatycznego wymienia się między innymi:

– możliwość zapobiegania wielu chorobom układu krążenia czy ruchu,

– stymulację procesów metabolicznych,

– oczyszczenie organizmu z toksyn,

– pozytywny wpływ na układ odpornościowy,

– redukcję obrzęków kończyn,

– uśmierzenie bólów kończyn i uczucia odrętwienia,

– poprawę jędrności i kolorytu skóry.

Jak działa masaż limfatyczny brzucha?

Dzięki ruchom przesuwnym i odpowiedniej sile nacisku drenaż limfatyczny umożliwia stymulację redukcji komórek tłuszczowych. Masaż ujędrnia skórę i pozwala modelować sylwetkę. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, polecany szczególnie osobom borykającym się z nadwagą. Poprawia również działanie układu trawiennego i pracę jelit.

Masaż limfatyczny nóg – w czym może pomóc?

Zabieg przeprowadzany w okolicach nóg może pomóc w redukcji cellulitu, czy nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest szczególnie polecany dla osób, które są w grupie zwiększonego ryzyka choroby zatorowo-zakrzepowej. Drenaż limfatyczny okolic nóg jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają pracę stojącą oraz dla sportowców.