Zabiegi fizjoterapeutyczne są pomocne w walce z bólem oraz ze stanami zapalnymi związanymi z chorobami lub przebytymi urazami. Jedna z najbardziej znanych technik rehabilitacyjnych polega na leczeniu polem magnetycznym, inaczej nazywana magnetoterapią. Co to za zabieg i w jakich schorzeniach najczęściej się z niego korzysta?

Wskazania do magnetoterapii

Magnetoterapię stosuje się przy chorobach kości i stawów np. osteoporozy, a także w przypadku nadciśnienia, chorób skóry, czy chorób kobiecych. Stany pourazowe albo kontuzje sportowe to także sytuacje, w których pomocna będzie magnetoterapia. Dawki i natężenie pola magnetycznego są dobierane przez lekarza specjalistę na podstawie aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Sam zabieg trwa od 10 do 30 minut. Zwykle rekomenduje się wykonanie w kolejnych dniach serii 10 zabiegów. W czasie sesji chore miejsce poddawane jest działaniu pola magnetycznego.

Czy magnetoterapia jest skuteczna?

Leczenie polem magnetycznym, które podczas zabiegu przenika do ludzkiego ciała, wywołuje wiele pozytywnych dla zdrowia efektów. Zmniejszają się dolegliwości bólowe lub stan zapalny. Ponadto magnetoterapia przyspiesza rozwój tkanki łącznej oraz wytwarzanie blizny kostnej. Redukuje napięcie mięśniowe, zwiększa przyswajanie tlenu przez tkanki oraz wyraźnie poprawia ukrwienie. Jej skuteczność potwierdza także wzmocnienie układu odpornościowego osób poddanych zabiegowi. Efekty leczenia nie są jednak natychmiastowe. Co ważne magnetoterapia to metoda bezbolesna, bezinwazyjna, a w przypadku braku przeciwwskazań również bezpieczna.

Magnetoterapia przeciwwskazania

Mimo że magnetoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie, istnieją sytuacje, w których zabiegu nie można przeprowadzić. Przeciwskazania do terapii to ciąża i niektóre choroby oraz wszczepione implanty elektroniczne np. rozrusznik serca. Wśród chorób będącym przeciwskazaniem do magnetoterapii,  najczęściej wymienia się nowotwory, ostre infekcje, grzybicę, gruźlicę, zapalenie żył, poważne choroby serca lub układu krążenia, czy skłonność do krwawień.