Choć określenie wdowi garb jest dość powszechnie używane, to jednak wokół niego narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się, więc co oznacza i czy istnieją sposoby na zlikwidowanie tej przypadłości.

Czym jest i jak wygląda wdowi garb?

Wdowi garb zwany też bawolim karkiem wbrew pozorom nie jest oznaką skrzywienia kręgosłupa, tylko zgrubieniem powstałym z nawarstwionej tkanki tłuszczowej, które usytuowane jest w dolnej części kręgosłupa szyjnego. Pojawia się najczęściej u kobiet w okresie menopauzy, stąd nazwa sugerująca, że przyczyną może być stres związany z utratą małżonka. Mechanizm powstawania tej przypadłości jest jednak nieco bardziej złożony, a wdowi garb dotyka też czasami mężczyzn oraz ludzi w młodszym wieku.

Wdowi garb – przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się wdowiego garbu jest nieprawidłowa postawa ciała oraz związane z tym przeciążenia mięśni. Taka sytuacja może być np. wynikiem pracy w pozycji siedzącej przez monitorem lub złego stanu emocjonalnego powodującego napięcia mięśniowe. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. osteoporozę, czynniki genetyczne, kręgozmyk, otyłość oraz problemy ze wzrokiem.

Wdowi garb – jak zapobiegać jego powstaniu?

Wdowi garb w zależności od swojej wielkości oraz powodów, które doprowadziły do jego powstania, może powodować wiele różnych dolegliwości. Należy do nich m.in. ból przy dotyku zgrubienia, opuchlizna i drętwienie palców rąk, zawroty głowy, mdłości, ograniczenie ruchomości szyi, czy problemy z oddychaniem. Dlatego osoby mające pierwsze objawy oraz predyspozycje do wystąpienia tej przypadłości powinny zwrócić uwagę na profilaktykę zapobiegającą pojawieniu się bawolego karku. Kluczową sprawą jest wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała szczególnie przy pracy, warto też wprowadzić systematyczne ćwiczenia rozciągające mięśnie karku i zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną.

Jak się go pozbyć?

Całkowite zlikwidowanie wdowiego garbu, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze zmianą zaawansowaną, jest raczej niemożliwe. Można jednak dążyć do zminimalizowania uciążliwych dolegliwości, jakie powoduje, a pierwszym krokiem do tego powinna być wizyta u ortopedy. Konieczna będzie też współpraca z fizjoterapeutą, który może zastosować terapię manualną, taping oraz zlecić odpowiednie ćwiczenia lub stabilizującą kręgosłup ortezę. W wyjątkowych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, ale o tym decyduje oczywiście lekarz.