Wysokie buty to dla większości z nas symbol kobiecości oraz pewności siebie. Choć ich negatywny wpływ na ciało stale podkreślany jest przez specjalistów, wielu paniom ciężko zrezygnować z tego stylowego obuwia. Czy istnieje sposób, aby choć częściowo uchronić się przed niekorzystnym wpływem wysokich obcasów? Zapraszamy do poznania kilku ważnych wskazówek.

Noszenie obuwia na wysokim obcasie  – jak wpływa na ciało?

Wydaje się, że najbardziej narażone na oddziaływanie wysokich obcasów są stopy, tymczasem ich noszenie równie mocno wpływa na kolana, biodra oraz kręgosłup. Chodzenie w szpilkach powoduje, że ciężar ciała przenosi się na palce, a cała sylwetka ulega nienaturalnemu ustawieniu. Niekorzystnej zmianie ustawienia ulegają również więzadła, ścięgna oraz kości stóp, co powoduje ból nóg w szpilkach, a także na długo po ich zdjęciu. Biodra kołyszą się niezgodnie z optymalnym zakresem i rytmem, a plecy narażone są na długotrwałe przeciążenie. Szpilki przyczyniają się do obniżenia łuku poprzecznego stopy, co w efekcie może doprowadzić do płaskostopia i bólu pięty.

Jak chodzić w szpilkach bez bólu? Porady fizjoterapeuty

Aby ograniczyć negatywny wpływ wysokich obcasów na nasze ciało, przede wszystkim należy zmniejszyć częstotliwość ich noszenia. Codzienność na szpilkach może skończyć się bardzo źle dla zdrowia naszych stóp i kręgosłupa, powodując nieodwracalne zmiany. Kolejna kwestia to stawianie na wygodne oraz jak najlepiej dopasowane obuwie we wszystkie dni, kiedy nie zakładamy szpilek i zapewnianie nogom zasłużonego odpoczynku po ciężkim dniu. Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz raz na jakiś czas zadbać o profesjonalny masaż. Jeśli już musimy zdecydować się na wysokie obuwie, stawiajmy na obcas nie wyższy niż 5 cm  – ta wysokość uznawana jest za bezpieczną. Dobrym pomysłem będzie też zamiana tradycyjnej, cienkiej szpilki na koturn czy stabilny, szeroki słupek, dzięki czemu obciążenie stawów będzie mniejsze.

Zanim włożymy wysokie buty, warto rozważyć, jakie będą konsekwencje podejmowania takiego wyboru na co dzień. Zakładane kilka razy w miesiącu na kilka godzin z pewnością nie wpłyną aż tak negatywnie na nasze zdrowie. W pozostałe dni stawiajmy na płaski obcas i maksymalny komfort.