Ścięgno Achillesa to mocny włóknisty zespół tkanek, które łączą mięśnie tylnej części łydki z kością piętową. Odpowiada ono za ruchy stopą, dlatego jest niezwykle istotne podczas chodzenia, biegania, skakania czy stawiania na palcach. Jego urazy i schorzenia mogą prowadzić do poważnych kontuzji, takich jak np. zerwane ścięgno Achillesa. Szczególnie podatne są na nie osoby rekreacyjnie uprawiające sporty, w tym biegi, siatkówkę, koszykówkę oraz tenis.
Jak zregenerować ścięgno Achillesa w przypadku naciągnięcia?
Wśród najczęstszych kontuzji, związanych ze ścięgnem Achillesa, wymieniamy: zapalenie, naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie. Powodem powstawania tych urazów jest często niewłaściwa rozgrzewka, źle dobrane obuwie, nadwaga i wszelkiego rodzaju nadwyrężenia. Jeśli naciągniemy lub naderwiemy ścięgno Achillesa, ból przy chodzeniu będzie jednym z pierwszych objawów, ale może pojawić się także obrzęk i sinienie. W takiej sytuacji warto zrezygnować z dalszych ćwiczeń, posmarować bolące miejsce maściami przeciwzapalnymi oraz zastosować zimne okłady. Gdy ból nie będzie ustępował, należy udać się do specjalisty.
Zerwane ścięgno Achillesa ćwiczenia czy unieruchomienie?
Zapalenie ścięgna również jest sygnalizowane przez pogrubienie i ból w miejscu schorzenia. Dodatkowo, objawia się charakterystycznym zesztywnieniem po dłuższej przerwie od aktywności fizycznej oraz trzeszczeniem podczas poruszania się. W takim przypadku najczęściej wymagane jest ograniczenie intensywności treningów, zastosowanie leków i zabiegów fizjoterapii. Rzadziej konieczne są interwencje chirurgiczne lub unieruchomienie nogi na kilkanaście dni.
Najpoważniejszym urazem ścięgna Achillesa jest jego zerwanie. Gdy do niego dojdzie, usłyszymy trzask, a następnie poczujemy bardzo ostry ból w tylnej części kostki i podudzia, który prawdopodobnie uniemożliwi chodzenie. Choć zerwanie zdarza się rzadko, najczęściej jedynym skutecznym sposobem leczenia tego urazu jest operacja, polegająca na zszyciu ścięgna. Po zabiegu noga zostaje unieruchomiona na ok. 6 tygodni. Aby przywrócić do pełnej sprawności zerwane ścięgno Achillesa rehabilitacja i ćwiczenia regeneracyjne mogą potrwać nawet pół roku.